Ο σοβαρός Αρης πέρασε από την Ελευσίνα

vezenkof

Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνα και με μια ηγετική τριπλέτα που συνέθεσαν οι Βεζένκοφ, Τόμας και Μούρτος, ο Αρης άρχισε το πρωτάθλημα με εκτός έδρας νίκη επί της Ελευσίνας με σκορ 78-70.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέβαλαν έναν γρήγορο ρυθμό που τους βόλεψε και έτσι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ένα σταθερό έστω και μικρό προβάδισμα στο σκορ που έφτασε στο 42-40 του 20ου λεπτού.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ανήκε ολοκληρωτικά στον Αρη και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Με πολύ δυνατή άμυνα και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχία από το τρίποντο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε μέχρι και στο +14, 51-65 και στη συνέχεια απλά έκανε διαχείριση του χρόνου που απέμενε και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-40, 54-65, 70-78.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Κοξ 15 (5), Ρόμπινσον 12 (2), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 4 (1), Μάρεϊ 14, Αθανασούλας 11 (3), Μάρκοβιτς 14 (2), Δορκοφίκης, Ιωάννου

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9, Μανωλόπουλος, Γκίκας 3, Ριντ 9, Τόμας 18, Βεζένκοφ 17 (8ρ.), Νέιμικ 6 (9ρ.), Μούρτος 12 (10ρ.), Σίμτσακ 2.