To πάλεψε μέχρι το τέλος ο Αρης

aris besiktas mourtos2

Σε ένα από τα πιο δυνατά φιλικά που έχει δώσει μέχρι σήμερα, ο Άρης δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπεσίκτας στο «Nick Galis Hall» και γνώρισε την ήττα στο τέλος με 71-70.

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο -10 στο 37' (61-71) και έκαναν σερί 9-0, όμως στην τελευταία επίθεση δεν κατάφεραν να σκοράρει. Ο Μάικλ Τζένκινς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη με 20 πόντους. H Μπεσίκτας ξεκίνησε καλύτερα και μόλις στο δεύτερο λεπτό έγραψε το 0-9. Μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη οι «κιτρινόμαυροι» πήραν μπρος και έκαναν σερί 10-0, περνώντας με 10-9 στο 4'. Ο Μούρτος έδωσε λύσεις για την ομάδα μας, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 16-15.

Με τρίποντα των Τζένκις, Κάμινγκς, ο Άρης προηγήθηκε 27-23. Οι Τούρκοι απάντησαν με επιμέρους 2-10 (29-33 στο 17'). Σίμτσακ και Τζένκινς σκόραραν και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-35. Στο ξεκίνημα της τρότης περιόδου ο Τζένκινς πήρε φωτιά! Με δύο τρίποντα και ένα τρίποντο – φάουλ (10 πόντοι σε 4'), έβαλε Άρη ΑΡΗ μπροστά με 46-45, στο 24΄. Οι δύο ομάδες έμειναν μαζί στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 51-53.

Καββαδάς και Κάμινγκς σκόραραν πέντε πόντους, αλλά η Μπεσίκτας με δύο τρίποντα του Στρόμπερι και ένα του Σιπάχι έγραψε το 56-64 στο 34'. Με σερί 0-5 οι Τούρκοι άνοιξαν τη διαφορά στους 9 πόντους (58-69 στο 35'.30''). Με σερί 5-0 ο Άρης μείωσε σε 66-71 στο 38'. Με 2/2 βολές στο 39' ο Μούρτος μεγάλωσε το σερί της ομάδας μας σε 7-0 (68-71) και ο ίδιος έγραψε το 70-71, όμως στα 3'' πριν από το τέλος ο Τζένκινς έκανε λάθος πάσα και η Μπεσίκτας κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71.

ΑΡΗΣ: Marble 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Jenkins 20 (4), Cummings 11 (2), Ζάρας 3 (1), Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Buckner 4, Καββαδάς 5.

Besiktas: Caraman, Edge, Sipahi 4 (1), Guler, Clark 13 (1), Veyseloglu 2, Stimac 11, Thompson 6 (2), Roll 16 (2), Sanli 2, Strawberry 11 (3), Weems 6.