Αλωσε την Κω ο ΠΑΟΚ

kalampakoy

Η Ρέντμον πήρε το όπλο της στο τέταρτο δεκάλεπτο, το έστρεψε στον Ιπποκράτη άρχισε τις ριπές και έτσι οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην απόδραση από την Κω. Τα κορίτσια του δικέφαλου του Βορρά κέρδισαν με 50-48 εκτός έδρας τις νησιώτισσες και έτσι πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά ο Ιπποκράτης έκανε την αντεπίθεσή του, ισοφάρισε το ματς στο 34΄ (44-44) και στην συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ με 48-44. Η Ρέντμον όμως, που ήταν ασταμάτητη στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο και με ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 50-48 στο 39΄. Η Κάμπελ προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για την φάση αυτή, καθώς έλεγαν ότι είχε γίνει φάουλ στην παίκτριά τους. Το υπόλοιπο πρόγραμμα της Προημιτελικής Φάσης του Κυπέλλου Γυναικών διεξάγεται σήμερα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 24-34, 35-42, 48-50

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 7, Σίντι 14 (2), Κάμπελ 18, Γούναρη 6, Δρεττάκη, Σβύνου 3, Καλυμνιοναρή, Πατμίου.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή 3, Τελίδου 13 (2), Ρέντμον 19 (1), Σπανίδου 2, Σταυρίδου 11 (1), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου, Κλέμονς, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου.