Πρόκριση - θρίλερ για Παναθηναϊκό (pics)

paowomen5

Εκπληκτικό παιχνίδι με θριαμβευτή τον Παναθηναϊκό έγινε στη Βούλα και το τελικό 60-57 έδωσε στο "Τριφύλλι" την πρόκριση στο φάιναλ φορ του κυπέλλου.

Οι διακυμάνσεις του σκορ δείχνουν και το δραματικό χαρακτήρα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-4(!), αλλά ο Πρωτέας ήταν μπροστά στο ηίχρονο με 26-25, δηλαδή έκανε το δικό του 22-4!

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά και στο 30' με 45-43, όμως, ο Πρωτέας πέρασε εκ νέου με 55-49 πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Το ματς πλέον έγινε... ρώσικη ρουλέτα και εκεί η κλάση των Γέμελος και Καλέντζου έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

paowomen4

Πρωτέας Βούλας (Δαγλας): Δασκαλοπούλου 17 (1), Λύμουρα 4, Μαγαλιού 5 (1), Νικολοπούλου 17 (1), Φρίμαν 14 (2), Βλάχου , Τετενέ, Μπαρμπερίδου.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 13 (1), Γέμελος 21 (3τρ., 11ρ.), Χριστινάκη, Μαγκλάρα 4, Κοσμά 3 (1), Σλούκα 5 (1), Χρονοπούλου 2, Καβάσιλα , Ντέλβα 12

paowomen2

paowomen7

Την πρόκρισή του για το φάιναλ φορ εξασφάλισε και ο Ικαρος Καλλιθέρας, επικρατώντας εκτός έδρας της Τερψιθέας Γλυφάδας με 66-52.