Σαν... εξάστερος!

Αφού πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε 82-61 τον Πανιώνιο, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου και έδειξε ότι παρά τις σαρωτικές αλλαγές, που έγιναν αυτό το καλοκαίρι, διατηρεί την ισχύ και τη δυναμική του. Το μεσημέρι της Παρασκευής έρχεται στην Αθήνα ο Λάσμε.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και δεν το έχασε ποτέ, παρ' όλα αυτά ο Πανιώνιος (που έπαιζε χωρίς τον Μπρουκς) έβρισκε τον τρόπο, κυρίως με κάποιες σύνθετες άμυνες που χρησιμοποίησε κατά διαστήματα ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, να διατηρεί την επαφή του με το σκορ. Το 34-20 του 16' έγινε 36-28 στο ημίχρονο και το 51-39 του 26' έγινε 51-45 λίγο αργότερα. Οι Πράσινοι προσπαθούσαν να βάλουν την μπάλα στον πολύ καλό Σχορτσανίτη, αλλά έψαχναν και το περιφερειακό σουτ κυρίως με τους Πάνκο, Γιαννόπουλο, ενώ πολύ καλή ήταν η παρουσία του Ούκιτς.

Ήταν πάντως ο Μπράμος αυτός που πυροδότησε το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο και έριξε τον Πανιώνιο στο καναβάτσο. Το σκορ έγινε 69-52 στο 34' και 77-57 στο 37', κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να ρίξουν στο παρκέ για την εμπειρία δύο φερέλπιδες πιτσιρικάδες. Τον Χαραλαμπόπουλο ο Πεδουλάκης και τον Τολιόπουλο ο Σκουρτόπουλος.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοϊδης, Βαρδάλος

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-28, 56-48, 82-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 14, Μπράμος 10, Πάνκο 9, Ματσιούλις 12, Άρμστρονγκ, Ούκιτς 12, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 9, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 7, Χαραλαμπόπουλος 2, Σκορδίλης 2

Πανιώνιος (Σκουρτόπολος): Μπόγρης 2, Πέιν 11, Αθηναίου 4, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν 11, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 9, Παππάς 4, Τολιόπουλος.

Το μεσημέρι της Παρασκευής αναμένεται στην Αθήνα ο Στεφάν Λάσμε κι έτσι πλέον ο Παναθηναϊκός θα είναι πλήρης. Ο Αφρικανός βρήκε άκρη με τη βίζα του και έρχεται για να υπογράψει το συμβόλαιό του και να ενσωματωθεί στην ομάδα.