Με δύο πρόσωπα στα ημιτελικά

panio pagkos

Στο πρώτο ημίχρονο πετούσε, στο δεύτερο αγκομαχούσε, παρ' όλα αυτά ο Πανιώνιος νίκησε τον Κολοσσό με 82-65 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Πανιώνιος κυριάρχησε πλήρως στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα βάζοντας την μπάλα κυρίως μέσα στη ρακέτα, όπου ο Μίλμπουρν έκανε θραύση, αλλά και οι περιφερειακοι έβρισκαν τρόπο να διεισδύουν, καθώς η άμυνα του Κολοσσού... έμπαζε νερά. Οι "κυανέρυθρο" έπαιζαν και καλή άμυνα, που ήταν η αφετηρία αρκετών αιφνιδιασμών, και όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να πάρουν αρκετά νωρίς διψήφια διαφορά (21-10).

Το ημίχρονο συνεχίστηκε σε αυτό το τέμπο και μάλιστα η διαφορά υπέρ του Πανιωνίου εξακολουθούσε να μεγαλώνει αγγίζοντας στο 19' το φράγμα των 20 πόντων (48-28). Από εκεί και μετά, όμως, ο Κολοσσός εμφανίστηκε στο παιχνίδι.

Η ομάδα της Ρόδου πίεσε περισσότερο στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που ανάγκασε τον Πανιώνιο να υποπέσει σε σειρά λαθών. Ο Όσμπι έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση και κάπως έτσι ο Κολοσσός έτρεξε ένα επιμέρους σερί 17-4 και μείωσε 52-45 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η διαφορά υπέρ του Πανιωνίου έπεσε και στους 6 πόντους σε δύο περίπτωσεις. Προς το τέλος της τρίτης περιόδου (56-50) και στα μισά της τελευταίας (67-61), καθώς ο Παπαντωνίου έδωσε κάποιες λύσεις μαζεμένες.

Όμως ορισμένες λάθος επιλογές των φιλοξενούμενων σε αυτό το σημείο σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των Αθανασούλα και Μίλμπουρν αποκατέστησαν το προβάδισμα του Πανιωνίου, που πήρε τελικά τη νίκη (82-65) και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-31, 62-52, 82-65.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 22 (1), Σταματής, Ντούβνιακ 15 (1), Μίλμπουρν 19 (1), Αθανασούλας 7 (1), Μπατής 5 (1), Καββαδάς 10, Λάνγκφορντ, Μίσελ, Σύμτσακ 2, Σαλούστρος 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Β. Φραγκιάς): Παπαντωνίου 11 (1), Ραμ 2, Ματσαμάς, Γεωργαλλής 5, Σμιθ 12, Στεφανίδης, Σίμπσον 11, Κουκουλάς 2, Τσάμης 5, Προύιτ 2, Όσμπι 15, Δανάς.