Πρόκριση για την Κηφισιά

Η Νέα (Κηφισιά) ήταν ωραία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου με το 67-64 επί του τυπικά γηπεδούχου Πανελευσινιακού στο παιχνίδι που έγινε στο Μετς.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο υπεροχής και το ματς κρίθηκε σε ένα απρόσμενα δραματικό φινάλε. Ο Νίκος Λιακόπουλος ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του, ενώ ο Μανώλης Παπαμακάριος αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση στην εκπνοή.

Η Ελευσίνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 32-23 στο 14' αλλά η Κηφισιά αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και μείωσε το σκορ μέχρι το 36-33 του ημιχρόνου.

Η Κηφισιά με ηγέτη τον Λιακόπουλο έκανε την αντπείθεσή της στο δεύτερο μέρος, έφτασε να προηγηθεί με 65-51 στο 35' και εκεί χαλάρωσε. Η Ελευσίνα είχε το κουράγιο, πλησίασε μέχρι το 64-67, αλλά αυτό έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Ρος 7, Μαγκουνής 3 (1), Παπαμακάριος 9, Τέρνερ 7, Φαγιέ 13, Τζόουνς 14 (1) , Μάντζαρης 6(1), Νίκου 3 (1).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 13(2), Βασίλεβιτς 5 (1), Μπάρλος 7 (1), Τσαλδάρης 11(2), Σιούτης 3 (1), Γουντς 3, Κρόκερ 8, Γκάρετ 8, Πετροδημόπουλος 4, Ψαθάς 4, Μενουδάκος.