Σημαντική νίκη για α κορίτσια του Άρη

hatzakou

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε του Ικαρου με 46-45, σε ένα δραματικό και συνάμα πολύ κακό παιχνίδι. Ο Αρης με αυτή του νίκη

Ο Αρης έκανε τα εύκολα δύσκολα,και τελικά ο αγώνας με τον Ίκαρο κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Η Σαμολαδά αστόχησε στην τελευταία επίθεση και οι "κιτρινόμαυρες" πήραν τη νίκη με 56-45. Ο αγώνας μπορεί να είχε φινάλε "θρίλερ". αλλά από ποιοτικής πλευράς ήταν κακός. Ο Αρης διατηρούσε προβάδισμα 6-8 πόντων καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει και να τελειώσει την αναμέτρηση. Η συγκινητική προσπάθεια της Ρούλας Καλογήρου, η οποία αγωνίστηκε με τραυματισμένο γόνατο, έφερε τα πάνω κάτω στην τελευταία περίοδο. Πέτυχε 8 πόντους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να γίνει η ανατροπή. .

Κορυφαία για τις νικήτριες που πήραν προβάδισμα επί του Ικαρου ενόψει πλέι άουτ, η Χατζάκου (φωτό) με 10 πόντους, ενώ από τον Ικαρο ξεχώρισε η Καλογήρου με 9.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 25-18, 32-33, 46-45

Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ.-Αγορογιάννης

ΑΡΗΣ (Κυριαζής): Μπαλλά, Χατζάκου 10 (2/5τρ.), Μπουσνάκη 10, Κατωπόδη 9 (11ρ.), Τσίτσου, Τράντα, Μούλη 8(9ρ.), Μπεγκένισιτς 9 (5/9β., 2/2δ., 7ρ)

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λειβάδης): Τζεγιαννάκη 4, Καλογήρου 9 (1), Σταμάτη,Αθσναδίου, Λουκάτου 4, Ρουμπελάκη, Σαμολαδά 6 (1), Οικονομάκη 3, Γιαννακοπούλου 8, Πασχοπούλου, Ερβινγκ 11(14ρ.)