Η Σταμολάμπρου «υπέγραψε» την... επανάληψη!

53073271 1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 73-58 του Παναθηναϊκού, έχοντας ως κορυφαία τη Σταμολάμπρου με 28 πόντους στον 1ο τελικό της Α1 Γυναικών και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να πάρει τον τίτλο.

Η Σταμολάμπρου ήταν εντυπωσιακή με 28 πόντους (είχε 21 στο ημίχρονο) και οΟλυμπιακός υπέταξε με 73-58 τον Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες θέλουν άλλη μια νίκη για τον τίτλο, ενώ οι... πράσινες ψάχνουν 2 νίκες στη συνέχεια.

Η Σταμολάμπρου ήταν εντυπωσιακή με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-14. Η διεθνής γκαρντ συνέχισε δίχως φρένα και κατάφερε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό να πάει στο +16 (39-23) ημίχρονο, έχοντας 21 πόντους και δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην άμυνα του τριφυλλιού.

Οι πράσινες σούταραν με 0/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του τελικου. Η ομάδα της Καπογιάννη έγραψε το 45-30 με το γκολ-φάουλ της Ριντ, ενώ ένα σερί 10-0 του Παναθηναϊκού έκανε το 47-35 με τη Μόργκαν. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 56-44 με το καλάθι της Σταμάτη.

Η Νικολοπούλου με 4 σερί πόντους έκανε το 60-44 στο 27’. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε να γυρίσει το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το επέτρεψε και έφτασε στη νίκη.

Για τις νικήτριες η Σταμολάμπρου ήταν η κορυφαία με 26 πόντους, η Ντέιβις είχε 11, η Σταμάτη με τη Φοντέιν από 10. Στον αντίποδα για τις πράσινες η Ριντ είχε 16  πόντους και 14  ριμπάουντ, ενώ η Λεουτσάνκα σημείωσε 13 με 10 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε η Μόργκαν.

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε και πάλι ένσταση για την συμμετοχή της Χατζηνικολάου στον τελικό.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς

Δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 4, Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1)
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2