Κακό ημίχρονο και βαριά ήττα για την Εθνική Εφήβων!

rogka

Η Εθνική Εφήβων U18 γνώρισε την ήττα από τη Γαλλία στο δεύτερο ματς του Eurobasket με 80-55 έχοντας πραγματοποιήσει ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο με 32% εντός παιδιάς και 16 λάθη!

Απέναντι στην Λετονία μπορεί να ήταν αγχωμένη λόγω και της πρεμιέρας του Eurobasket U18 ωστόσο μπόρεσε να φτάσει στην τελική επικράτηση. Όμως στο δεύτερο ματς της διοργάνωσης που διεξάγεται στον Βόλο, η Εθνική Εφήβων γνώρισε βαριά ήττα από τη Γαλλία (80-55) πληρώνοντας -ουσιαστικά- την άσχημη παρουσία της στο πρώτο ημίχρονο.

Ένα διάστημα που δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για το συγκρότημα του Γιώργου Βλασσόπουλου με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 23 πόντους διαφορά (45-22). Οι αριθμοί είχαν «είπαν» ξεκάθαρα την αλήθεια σε αυτό το διάστημα αφού η Εθνική είχε μόλις 36% στα δίποντα (8/22), 22% στα τρίποντα (2/9) και μία άστοχη βολή. Μάλιστα ο Νίκος Ρογκαβόπουλος μετρούσε 0/7 εντός παιδιάς (0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα) ενώ συνολικά η «γαλανόλευκη» είχε υποπέσει στον... απαγορευτικό αριθμό των 16 λαθών!

Αντίθετα, οι παίκτες της Γαλλίας έμοιαζαν με... πραγματικά φόβητρα στην άμυνά τους! Είναι χαρακτηριστικό στο πρώτο ημίχρονο είχαν 11 ριμπάουντ περισσότερα (30-11) και 9 κλεψίματα. Λογικό και επόμενο η «ψαλίδα» της διαφοράς να ανοίξει με αποτέλεσμα να μην υπάρξει γυρισμός στο δεύτερο μισό του αγώνα όπου η Εθνική ήταν σαφώς καλύτερη και βελτιωμένη. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν δικό της (16-19) με τον Σωτηρίου να έπαιρνε τον τίτλο του καλύτερου και πιο σταθερού παίκτης της ομάδας μας. Για την Γαλλία ο φοβερός Μούσα Ντιαμπατέ μέτρησε 14 πόντους και 20 ριμπάουντ! Συνολικά η Γαλλία είχε 21 ριμπάουντ περισσότερα (55-34) ενώ η Εθνική σταμάτησε τελικά στα 25 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 45-22, 61-41, 80-55