«Παρέσυραν» το Μαυροβούνιο οι Κορασίδες! (vid)

39206571 1347323942064322 2871754394125205504 o 1

Καταιγιστική ήταν η Εθνική Κορασίδων στο πρώτο ματς του ομίλου, για το Eurobasket U16 Β' Κατηγορίας, που γίνεται στην Ποντγκόριτσα.

Οι παίκτριες του Δημήτρη Μπακογεώργου δεν έδειξαν... έλεος στην οικοδέσποινα εθνική του Μαυροβουνίου και επιβλήθηκαν με 64-34.

Οι διεθνείς μας δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα στον αγώνα και στην τέταρτη περίοδο έριξαν ρυθμό, με τις τυπικά γηπεδούχες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων στο δεκάλεπτο για πρώτη φορά (15-16).

Η Ελλάδα ήταν κυρίαρχη στο κομμάτι των ριμπάουντ (57) και της δημιουργίας (15) και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει την πρώτη της νίκη.

Οι υποχρεώσεις συνεχίζονται αύριο (17/08, 19:15) με αντίπαλο την ΠΓΔΜ.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, Χατζηλεόντη και Μποσγανά πέτυχαν από 15 πόντους, με την πρώτη να παίρνει και 13 ριμπάουντ.

Για τις αντίπαλες, η Ντρόμπνιακ μέτρησε 11 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 4-19, 10-39, 19-49, 34-64.