Βαριά ήττα απο την Ισπανία και αποκλεισμός για την Εθνική Παίδων! (vid)

dkqawzlxcaekx1v 1

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από την Ισπανία με 61-41 στον προημιτελικό του Eurobasket U16 και έμεινε εκτός ζώνης μεταλλίων. Κόντρα στους Λετονούς για τις θέσεις 5-8.

Η Ελλάδα αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και νίκησαν με 61-41.

Η Εθνική Παίδων η οποία έχει ήδη πετύχει το στόχο της, αγωνίστηκε σε ένα ακόμη ματς χωρίς τον ηγέτη της (Κωστόπουλος). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δυσκολευτεί πολύ στο σκοράρισμα. Χαρακτηριστικό είναι πως πέτυχε 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ στην τελευταία περίοδο έμεινε χωρίς πόντο για 6' 21''.

Για την Ελλάδα ξεχώρισε ο Κολοβέρος με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πλέον η εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Λετονία για τις θέσεις 5-8.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 29-27, 42-33, 61-41