Πρώτη ήττα για την Εθνική Παίδων με... χαρακίρι!

image 1212121

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Εθνική Παίδων στο Eurobasket U16, που γίνεται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας, αφού η Τουρκία επικράτησε με 79-74 για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου... αυτοκτόνησε, αφού δέχθηκε ένα επιμέρους 20-8 στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να... πετάξει στα σκουπίδια την μεγάλη της προσπάθεια που είχε προηγηθεί στα 30 λεπτά του αγώνα.

Οι διεθνείς μας, ενώ ήταν πίσω στο δεκάλεπτο (21-26), «ροκάνισαν» την διαφορά κι είχαν το προβάδισμα μέχρι και το 30' (66-59). Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαθαν... black out στο τέλος, οι αντίπαλοι πάτησαν... γκάζι και με επιμέρους 8-20 στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν στη νίκη.

Να σημειωθεί ότι στο 37' ο Αποστόλης Κωστόπουλος αποχώρησε τραυματίας.

Για την «γαλανόλευκη», ο Βισσαρίου είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Παπασαβόγλου έφτασε τους 12 και οι Κωστόπουλος και Νικολαΐδης είχαν από 10 έκαστος, με τον δεύτερο να παίρνει και 6 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Μουτάφ που μέτρησε 22 πόντους. Ο Σενγκούν σημείωσε 14 και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Εκινσί πρόσθεσε άλλους 10.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Καλόγηρος 7, Κολοβέρος 8, Παπασάβογλου 12 (1), Πράπας 4, Βησσαρίου 13, Φιλίππου 2, Φίλλιος 6, Καραμανλής, Κωστόπουλος 10, Νικολαΐδης 10 (1), Τόλιας 2, Τσάμης

ΤΟΥΡΚΙΑ (Γκιουνέι): Μπόνα 4, Εκιντσί 10 (1), Γκορενέρ 9, Μουτάφ 22 (4/11 τρίποντα), Τούνα 3, Ατσουρέν 5 (1), Μπαϊρακτάρ 2, Χαλταλί 4, Σαρίτσα, Σενγκούν 14, Τάρλα 4, Ούλκερ 2.