Συντριβή για τους Νέους και τώρα... Ιταλία!

34343

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε τη Εθνική ομάδα Νέων στο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Χέμνιτς της Γερμανίας, αφού αυτή τη φορά γνώρισε τη συντριβή από το Ισραήλ με 106-84!

Αυτό σημαίνει ότι το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη θα κληθεί να αντιμετωπίσει ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, την Ιταλία, στην φάση των «16» και με φόντο την είσοδο στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ματς φυσικά δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής!  Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους διαφορά από το 11ο λεπτό (13-32), όταν δέχτηκε ένα σερί 18-0 μέσα σε πέντε λεπτά. Η Εθνική μπορεί να αντέδρασε αλλά το Ισραήλ δεν σταμάτησε εκεί και «έτρεξε» ένα επιμέρους 24-4 από το 13' μέχρι το 19'.

Αποτέλεσμα; Η διαφορά να φτάσει στη μέγιστη τιμή της λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (63-29 στο 19') και να «καθαρίσει» από πολύ νωρίς με την υπόθεση της νίκης! Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά... τυπική διαδικασία για την Εθνική μας η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να «ψαλιδίσει» την διαφορά στους 19 πόντους (81-62).

Από το… ναυάγιο της Εθνικής ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 19 πόντους, ενώ από 18 και 16 πόντουυς είχαν οι Λούντζης και Μωραΐτης αντίστοιχα. Οι Ισραηλινοί είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Αβντίγια με 20 πόντους, ενώ από 19 είχαν οι Μπένι, Μπεν Ρούινα και Ζούσμαν.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 63-30, 83-57, 106-84.

Ισραήλ (Μπεϊτ Χαλαμί): Αβντίγια 20, Αβίβι, Φλάισερ 5, Κράβιτς 2, Σάμπατ 6, Αντάμ, Μπένι 19, Μπρίσκερ 6, Χαχασβίλι, Μόσκοβιτς 10, Ρούινα 19, Ζούσμαν 19

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης 6, Καμπουρίδης, Λούντζης 18, Μωραϊτης 16, Πιλάβιος, Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης Π. 19, Καλαϊτζάκης Γ. 13, Καμπερίδης 3, Κουρέπης 2, Παπαδάκης 3, Τάταρης.