Ολοταχώς για την πρώτη θέση

grece

Μπορεί το Βέλγιο να πρόβαλε μεγαλύτερη αντίσταση από τη Λευκορωσία, αλλά η Ελληνική ομάδα έφτασε εύκολα στη δεύτερη νίκη της (77-60), δείχνοντας χαρακτήρα και ανωτερότητα στο σημείο που έπρεπε.

Όλα δείχνουν ότι η πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί την προσεχή Δευτέρα στον αγώνα με την Ισλανδία, η οποία είναι και αυτή με δύο  νίκες στο ενεργητικό της.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο αγώνα, η Εθνική είχε ξανά ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο και με μία «λυσσασμένη» άμυνα άφησαν για οκτώ λεπτά τους αντιπάλους στους δύο πόντους (22-2), ενώ στο διάστημα αυτό είχαν μηδέν λάθη, έναντι 9.

Το Βέλγιο αντέδρασε στα δύο επόμενα δεκάλεπτα και με τη ζώνη αλλά και με τον 2.08 Μπρατάνοβιτς να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι, έβαλε προβληματισμούς στην Ελληνική ομάδα. Με την αποχώρηση του ψηλού με 5 φάουλ, η Εθνική ξαναβρήκε ρυθμό και έδειξε ψυχραιμία, καθώς η διαφορά είχε μειωθεί στους πέντε πόντους (47-42 στο 24΄).

Η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Ρογκαβόπουλο (16 π., 11 ριμπ., 3 ασίστ) και τους Κλωνάρα (12 π. 8 ριμπ.), Τσουμάνη (9 π. 7 ριμπ.), ενώ έγινε ξανά σφριγηλή στην άμυνα.

Αποτέλεσμα όλων αυτών, να επικρατήσει απόλυτα στην τελευταία περίοδο.Οι «μικροί» κυριάρχησαν πάλι στα ριμπάουντ (58 με 26 επιθετικά).

Τα δεκάλεπτα: 26-8, 40-27, 59-49, 77-60.

ΕΛΛΑΔΑ: Ρογκαβόπουλος 16 (2), Τσουμάνης 9, Καραΐσκος 6, Κλωνάρας 12 (2), Βλάσιος 9 (1), Κωστίκας, Λαναράς 5 (1), Κάδρας 5, Σιδεροηλίας, Σταυρακούκας, Σωτηρίου 2, Ταζόπουλος 2.

ΒΕΛΓΙΟ: Ντε Ρίντερ, Βαντερχόιντονκ 3 (1), Βερστράετε 11, Μπόσμανς-Βέρντονκ, Μπρατάνοβιτς 10, Βαν Χίλε 4, Ντιμπόνγκε, Σβένσον 10 (1), Ανβουάρ 4, Εκάμπα-Εγιόμπε 2, Τσιμάνγκα Κονγκολό 2, Φουντί Μπιν Μουσεμάνα, Ζαν-Φιλίπ 8 (2).

Αύριο (1.45 μ.μ.) η Εθνική αντιμετωπίζει τη Ρουμανία,λ η οποία έχασε από την Ισλανδία με 67-45. Η Λερυκορωσία που συνετρίβη από την Ελλάδα, νίκησε την Ελβετία με 74-68.

Η Ελλάδα, η Ισλανδία (α΄ όμιλος), η Ολλανδία (β΄ όμιλος), η Ουγγαρία (γ΄ όμιλος) και η Πορτογαλία (δ΄ όμιλος), είναι οι αήττητεςς ομάδας στις δύο πρώτες αγωνιστιστικές του Ευρωμπάσκετ Β΄ κατηγορίας που γίνεται στη Σόφια.