Ήττα από Ισλανδία και η άνοδος θα κριθεί με την Κροατία

ethnikineonandron1

Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε από την μαχητική Ισλανδία με 70-67 με αποτέλεσμα να μείνει εκτός μεγάλου τελικού. Θα προσπαθήσει να πάρει την άνοδο στην πρώτη κατηγορία στον μικρό τελικό απέναντι στην Κροατία που θα διεξαχθεί την Κυριακή (24/7, 18:45).

Σε περίπτωση που η Εθνική μας επικρατήσει, αυτόματα θα εξασφαλίσει και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Οι Ισλανδοί επέβαλαν από το ξεκίνημα το ρυθμό τους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 11-7. Ωστόσο με τα τρίποντα των Λούντζη και Δίπλαρου η Εθνική παρέμεινε κοντά στο σκορ, 16-15, όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους αντιπάλους να έχουν τον έλεγχο και το σκορ να είναι 21-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι διεθνείς μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 37-32 υπέρ τους.

Με τον κορυφαίο της αναμέτρησης, Κάρι Γιόνσον η Ισλανδία βρήκε πάλι ρυθμό κι προηγήθηκε με 48-41 στο 27’, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους αντιπάλους μας στο 51-49. Με τρίποντο του Δίπλαρου η Εθνική προηγήθηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (52-51), όμως ο Γιόνσον ήταν σε εξαιρετική βραδιά. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Ελλάδα, αλλά αστόχησε 6’’ πριν από το τέλος, ο Πάλσον ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και μετά το λάθος των διεθνών στην επίθεση των τεσσάρων δευτερολέπτων οι Ισλανδοί πήραν τη μεγάλη νίκη και την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών.

Ο Κάρι Γιόνσον από πλευράς των Ισλανδών ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, έχοντας 29 πόντους με 5/10 τρίποντα. Από την Εθνική ξεχώρισε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος είχε 14 πόντους, έχοντας 6/15 σουτ εντός παιδιάς, ευστόχησε μόνο σε μια από τις τέσσερις βολές που εκτέλεσε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, είχε οκτώ λάθη, έντεκα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-37, 51-49, 70-67

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (3), Κώττας 9, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 2, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δίπλαρος 10 (2), Μουράτος 2, Λούντζης 11 (3), Αντετοκούνμπο.