Νικηφόρο ξεκίνημα για την Εθνική Νεανίδων

neanides

Η Εθνική Νεανίδων έπαιξε πολύ καλή άμυνα και επικράτησε με 62-41 της ΠΓΔΜ στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στο Σεράγεβο. Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, βγήκε νικήτρια στη μάχη των ριμπάουντ, ενώ άσκησε πίεση στις αντιπάλους της.

Η τετράδα Ε.Τσινέκε, Δανδουλάκη, Κολλάτου και Καρλάφτη σήκωσε το βάρος στην επίθεση, με τον ομοσπονδιακό προπονητή Γιάννη Γερεουδάκη να χρησιμοποιεί όλες τις αθλήτριες του ούτως ώστε να τις έχει ετοιμοπόλεμες ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Ιρλανδία αύριο (24/7) στις 5.15μ.μ.

Η Εθνική ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε δυνατά στο παρκέ όπου κατάφερε να ξεφύγει με 10-4 και 16-6. Οι αντίπαλες μείωσαν σε 16-12, αλλά η Κολλάτου με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχε το 21-13. Η Εθνική πήρε πολλές λύσεις από τις Δανδουλάκη και Ελένη Τσινεκέ ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους.

Στην επανάληψη η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με την διαφορά να φτάνει και στο +18 στην τρίτη περίοδο, 43-25, με την Κολλάτου να βρει ρυθμό στην επίθεση, ενώ και ο πάγκος βοήθησε πολύ. Ένα τρίποντο από την Καρλάφτη έκανε στο 33ο λεπτό το 58-38 και λίγο αργότερα η Τζανετάτου έγραψε το 62-40.

Δεκάλεπτα: 14-6, 32-21, 48-34, 62-41

ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκρακη 5(1), Τζανετάτου 2, Τσινέκε Ε. 10 (5 ασίστ), Παναγιωτοπούλου, Κολλάτου 13(1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Τσινέκε Κ. 3(1), Βιντσιλαίου 4, Σταυροπούλου, Γεροστεργίου, Αναστασοπούλου 2, Καρλάφτη 10(1), Δανδουλάκη 13 (8 ριμπάουντ).
ΠΓΔΜ: Ντονέσκα 4, Γιοβανόφσκα 2, Σπιρόφσκα 11(1), Ανταμόφσκα 10, Τολέβσκα, Κρστεβσκα Κ. 3, Ραφαϊλόφσκα, Ντίμοβα 9, Λάμτσε, Κρστεβσκα Α. 2, Τοντέβσκα