Υποβιβάστηκε η Νέων Γυναικών!

134

Λύγισε από τα προβλήματα η Εθνική Νέων Γυναικών στο παιχνίδι που έκρινε την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Γυναικών που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Ηττήθηκε στην παράταση από την Τουρκία με 67-65 (κ.α. 61-61) σε μια αναμέτρηση που ήταν συνεχώς μπροστά για 39 λεπτά και έτσι  του χρόνου η Εθνική θα αγωνίζεται στη Β’ Κατηγορία. Χωρίς Σταμάτη, Κιλαζίδου και ουσιαστικά την Χριστινάκη, η Ελλάδα έδωσε μεγάλη μάχη, αλλά δεν τα κατάφερε. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά έφυγε και με πέντε φάουλ η Παυλοπούλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η Ντάνου έπαιζε τραυματίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης ξεκινώντας με ένα 6-0, ενώ στη συνέχεια έκανε το 14-6. Η Τουρκία μείωσε σε 14-11, ωστόσο, οι διεθνείς βρήκαν λύσεις τελειώνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 18-11. Η Εθνική συνέχισε να είναι καλύτερη και στη συνέχεια. Γρήγορα έγινε το 24-12 για να φτάσει η διαφορά στο +15 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης και τη διαφορά με σκορ στο 30ο λεπτό να είναι 47-38. Η φθορά στα φάουλ με την απώλεια της Παυλοπούλου αποσυντόνισε την εθνική και η Τουρκία βρήκε την ευκαιρία να αντιδράσει. Άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και ισοφάρισε σε 59-59, 39 δευτερόλεπτα από το τέλος. Η Φασούλα έδωσε προβάδισμα στη συνέχεια με 61-59, αλλά δύο βολές από την Γκιουτσλιού έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί επιστρατεύτηκε από την Ελένη Καφαντάρη η Χριστινάκη, η οποία ζαλίζονταν από την προηγούμενη μέρα και γι’ αυτό δεν είχε χρησιμοποιηθεί ως τότε στον αγώνα. Η Τουρκία με την ψυχολογία υπέρ της πήρε το προβάδισμα με 63-61 και 65-63 για να απαντήσει δυο φορές η Χριστινάκη. Η Γιλντιζάν με δύο βολές 1.34 από το τέλος έκανε το 67-65 με την Ελλάδα να χάνει τελικά την κρίσιμη αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 18-11, 38-23, 47-38, 61-61 (κ.α.), 65-67 (παρ.)

ΕΛΛΔΑ: Στεφάνου 4, Γεροστεργίου 6(2), Παυλοπούλου 10, Χριστινακη 4, Θεοδώρου 7, Ντάνου 8(2), Νίξινα 8, Φασούλα 8, Καραμπάτσα 2, Λούκα 8.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Κορκμάζ, Μανλάτσι 3(1), Γιάγια 3(1), Ουζούν 4, Γκιουλτσαν 10, Οναρ 20(3), Αβτσι, Γιλντιζαν 14, Γκιουνέρ 9, Νταρίνς, Γκιουτσλού 4.