Στην 5η θέση η Εθνική Νέων Γυναικών!

23

Η Εθνική ομάδα Νέων Γυναικών τερμάτισε στην 5η θέση του Eurobasket Β' κατηγορίας που διεξήχθη στην πόλη Εϊλάτ  του Ισραήλ αφού επικράτησε στο τελευταίο ματς της Τσεχίας με 79-67.

Η Τσεχία ξεκίνησε πιο δυνατά το αγώνα κάτι το οποίο της έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 11-5. Η Εθνική ωστόσο ισορρόπησε το παιχνίδι και με τρίποντο της Κολλάτου προηγήθηκε με 12-11. Το ματς έγινε ντέρμπι με την Ελλάδα να είναι μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-19.

Το σκηνικό άρχισε να αλλάζει στη συνέχεια με τις παίκτριες του Γιάννη Γερεουδακη να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να παίρνουν τα ηνία του αγώνα. Προηγήθηκαν 27-21 στο 14’, για να κάνουν το 34-23 στο 17.30 και το ημίχρονο να τελειώνει με 41-29.

Η Εθνική ανέβασε και άλλο την απόδοσή της και στο 25.30 έφτασε τη διαφορά στο +21 (55-34) με την Τσεχία να είναι ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 34.30 η Ελλάδα ήταν μπροστά με 71-49 και τελικά έφτασε σε μια άνετη νίκη με 79-67 που της έδωσε και την 5η θέση στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 17-18, 29-41, 41-59, 67-79

ΤΣΕΧΙΑ (Μάρτινεκ): Γκαλασοβα 4, Σουκάλοβα 12, Γκαϊσλεροβα 12(1), Λοφτέροβα, Στουπάλοβα 6, Σίποβα 20(2), Κρεϊζοβα, Κλοκοτσνίκοβα, Ζίτκοβα 1, Ροκόσοβα 6, Χόσκοβα 6, Μαλέτσκοβα.

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Στεφάνου 6,  Βιντσιλαίου Α. 3, Κολλάτου 26(2), Κατσαμούρη Βιντσιλαίου Σ., Ντάνου 8(2), Γεροστεργίου 6, Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 30.