"Χρυσή" βολή σε νεκρό χρόνο

ellas slovakia

Αυτή τη φορά η τύχη δεν γύρισε την πλάτη στην Εθνική ομάδα U 20, όπως έγινε στον αγώνα με τη Γερμανία και με τη νίκη της επί της Σλοβακίας στην παράταση (52-51), έμεινε «ζωντανή» στο όνειρο της ανόδου στην Α΄ κατηγορία της Ευρώπης.

Γι αυτό και η σημερινή νίκη της έχει ιδιαίτερη σημασία, δεδομένου ότι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο.Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη, είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά το σουτ της Κολλάτου ήταν άστοχο. Στην παράταση, όλα κρίθηκαν στην εκπνοή. Σε νεκρό χρόνο κι ενώ υτο σκορ ήταν 51-51, η Καρλάφτη κέρδισε φάουλ. Αστόχησε στην πρώτη βολή, με τις συμπαίκτριές της από την αγωνία να κοιτούν αλλού, αλλά ευστόχησε στη δεύτερη και αποφεύχθηκε δεύτερη παράταση.

Η Λία Ντάνου, με 10 π., 11 κλεψίματα, 5 ριμπ., 6 ασίστ), ήταν η κορυφαία παίκτρια της Εθνικής, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Φασούλα, Κολλάτου.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 24-16, 34-45, 47-47κ.α., 51-52.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Χορτάνοβα 11 (1), Ματεϊτσίκοβα 5, Χάσκοβα 3, Ντούλοβα, Λέλκες, Σεντλάκοβα 1, Κοβατσίκοβα 7 (1), Μιστίνοβα 9 (1), Νουμπένοβα 6 (2), Ρεμενάροβα 9.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 3 (1), Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 10 (9 ασ), Βιντσιλαίου 4 (13 ριμπ.), Ντάνου 10 (2), Γεροστέργιου, Καρλάφτη 5, Δανδουλάκη, Φασούλα 20 (8 ριμπ.).

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Ουκρανία την Τετάρτη (8.30 μ.μ.) και όλα είναι ανοιχτά για την πρόκριση.