Θαυμάσια Εθνική και τώρα... Τουρκία!

image 2 1 0

Η Ελλάδα επέβαλε την ανωτερότητά της, νίκησε την Κίνα (80-105) και τα ξημερώματα της Κυριακής παίζει ημιτελικό με την Τουρκία.

Η Ελλάδα επιβλήθηκε καθολικά της Κίνας την οποία νίκησε με 80-105 και πλέον σκέφτεται τον ημιτελικό με την Τουρκία (ξημερώματα Κυριακής). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έβγαλε στο παρκέ την διαφορά ποιότητας με τους Ασιάτες και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Οι διεθνείς έδειξαν πολύ καλά χαρακτηριστικά και κυρίως διασκέδασαν στο παρκέ με τον τρόπο παιχνιδιού τους.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε απόλυτα συγκεντρωμένη και χάρη στη δημιουργία και την εκτέλεση των Σλούκα, Καλάθη και Μήτογλου βρέθηκε γρήγορα μπροστά στο σκορ με 3-10 (3'). Οι Κινέζοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, η διαφορά δυναμικότητας «καθρεφτίστηκε» στο παρκέ και η Ελλάδα βρέθηκε στο +17 (11-28,9'). Ο Πιτίνο είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς γκαρντ κι η αλήθεια είναι πως κι υπόλοιποι ανταποκρίθηκαν υπέροχα με τον Κασελάκη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 18-38 (14'). Με συνέπεια και αρκετή όρεξη για αιφνιδιασμούς η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με 32-52.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε μία μικρή χαλάρωση η οποία ήταν λογική λόγω της διαφοράς πόντων. Αυτή φάνηκε κυρίως στην άμυνα με τον Ζου να σκοράρει με ευκολία (44-60, 25'). Ο Κατσίβελης άλλαξε την εικόνα του συγκεκριμένου διαστήματος, ο Λαρεντζάκης σκόραρε 5 διαδοχικούς πόντους και η διαφορά ανέβηκε πάλι στο 20+ (52-73, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση στην άμυνα επέστρεψε, ο Λαρεντζάκης σκόραρε κατά ριπάς και το τελικό 80-105 έστειλε την Κίνα σπίτι της και την Ελλάδα πάνω στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-52, 59-76, 80-105

ΚΙΝΑ (Ντου): Χου 16 (1), Λιου 3, Λου, Ρεν 2, Σεν 5, Π. Τσόου 7Γουάνγκ 1, Γου 14 (2), Σου 6 (2), Ζανγκ 7 (1), Ζάο 4 (1), Κ. Τσόου 15 (10ρ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 7, Καλάθης 7 (5ρ,, 8ασ.), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Κασελάκης 12 (2), Κατσίβελης 11 (1), Καββαδάς 6, Λαρεντζάκης 21 (3), Μήτογλου 12 (2τρ., 7ρ.), Παπαγιάννης 8, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλούκας 14 (3)