Πήρε το... μήνυμα η Εθνική ενόψει Προολυμπιακού!

01191 1

,Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τη Σερβία στο φινάλε του τουρνουά «Ακρόπολις» με 64-75 και ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας πριν από το Προολυμπιακό τουρνουά στη Βικτόρια του Καναδά, πληρώνοντας την κακή εικόνα και τα λάθη στην τρίτη περίοδο

Η αναμέτρηση με τη Σερβία στο φινάλε του τουρνουά «Ακρόπολις» ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Ρικ Πιτίνο να διαπιστώσει την αγωνιστική κατάσταση των διεθνών κόντρα σε έναν αντίπαλο σαφώς πιο ποιοτικό σε σχέση με το Μεξικό ή το Πουέρτο Ρίκο.

Με τον Νικ Καλάθη, λοιπόν να παρακολουθεί το ματς στο πλευρό του Βασίλη Σπανούλη και τον Γιώργο Παπαγιάννη να μένει ξανά προληπτικά εκτός λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό, η Εθνική ομάδα πλήρωσε τα λάθη της κόντρα στους Σέρβους που έχτισαν διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος, βρίσκοντας λύσεις με το μακρινό σουτ και τις πρωτοβουλίες των Ντόμπριτς, Αβράμοβιτς.

Η Εθνική παρουσίασε ξανά πρόβλημα στο τρίποντο πριν βρει λύσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο κυρίως με τον Γιαννόπουλο και ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά στη Βικτόρια, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Ντίνο Μήτογλου (17π.).

Ο αγώνας

Η Εθνική ομάδα παρατάχθηκε κόντρα στη Σερβία με starters τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Κασελάκη, Μήτογλου και Κώστα Αντετοκούνμπο, αρχίζοντας τον αγώνα με δυο «κολλητά» τρίποντα ενώ στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο μέτρησε 1/19 και τελείωσε με 4/23. Η Ελλάδα έπαιξε καλές άμυνες, δεδομένων των απουσιών και της ποιότητας του ρόστερ της Σερβίας, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 21-19, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ντίνο Μήτογλου που σημείωσε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Από την άλλη πλευρά, οι Σέρβοι προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα στον Μαριάνοβιτς δεδομένης της απουσίας του Γιώργου Παπαγιάννη. Οι δυο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου το ποσοστό της Εθνικής πίσω από τα 6μ.75 έπεσε (2/7 τρίπ.) ενώ η Σερβία έκανε επιμέρους σκορ 13-18 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-37, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Ντόμπριτς (11π.).

Τα πολλά λάθη της Εθνικής και η αστοχία στο τρίποντο έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να αρχίζουν να χτίζουν διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου, αρχικώς με τον Ντόμπριτς που έκανε το 36-44 ενώ ο Πετρούσεφ σκόραρε για το +11 (40-51, 27'). Στη συνέχεια ο Πετρούσεφ τελείωσε τη φάση με κάρφωμα και εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (42-58, 28'), υποχρεώνοντας τον Πιτίνο να καλέσει δεύτερο timeout μέσα σε λίγα λεπτά! Μάλιστα ο Γιόβιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 47-64 στο 32' για τη Σερβία που επέβαλε τον ρυθμό της, συνέχισε να χτυπάει στη ρακέτα με τον Μαριάνοβιτς που κυριάρχησε στο ματσάρισμα με τον Κώστα Αντετοκούνμπο και έφτασε στη νίκη με 64-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 34-37, 45-60, 64-75.

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος, Λούντζης 6 92/2 βολές, 2/2 δίποντα, 4 ασίστ), Κατσίβελης 2, Λαρεντζάκης 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καββαδάς 6 (3/6 δίποντα), Σλούκας 10 (2), Μποχωρίδης, Γιαννόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Αντετοκούνμπο 3 (1/2 βολές, 1/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (3/3 δίποντα), Μήτογλου 17 (3/4 βολές, 4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)

ΣΕΡΒΙΑ (Κοκόσκοβ): Πετρούσε 11 (1/1 βολή, 5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλοσάβλιεβιτς, Λάζιτς, Γιόβιτς 7 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς, Αβράμοβιτς 18 (3/3 βολές, 6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόμπριτς 18 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Άντζουσιτς 4, Μαριάνοβιτς 12 (6/8 δίποντα)