Στο χείλος του γκρεμού χωρίς... Κόπο-νεν!

1743448

Η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τη γηπεδούχο Φινλανδία στο Ελσίνκι δείχνοντας εκ νέου σημάδια κακής αντμετώπισης του αγώνα. Το τελικό 89-77 ήρθε απολύτως φυσιολογικά και πλέον η Ελλάδα αναζητά μόνο τη νίκη απέναντι στην Πολωνία για να πάρει στο... νήμα την πρόκριση στους «16».

Για άλλο ένα ματς ήταν και πάλι σκιά του εαυτού της για 30 λεπτά, με τους Φινλανδούς να στήνουν το δικό τους πάρτι στην ελληνική άμυνα, τόσο με τα περιφερειακά σουτ όσο και με «χτυπήματα» μέσα στη ρακέτα. Ο Μάρκανεν και περισσότερο ο Κόπονεν έμελλε να γίνουν οι «εκτελεστες» του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, το οποίο τα περίμενε όλα από τον... Θανάση Αντετοκούνμπο.

Ο 25χρονος φόργουορντ πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας στην Εθνική με τους 17 πόντους που σημείωσε και τα καλά ποσοστά που είχε (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/8 βολές) αλλά ένας... κούκος δεν μπορούσε να φέρει την άνοιξη. Η έλλειψη συγκέντρωσης και τα πολλά λάθη (και πάλι) στην άμυνα έμελλε να «γράψουν» την ιστορία του ματς, με τον δείκτη της διαφοράς να φτάνει και τους 18 πόντους (63-45) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το σίγουρο είναι ότι η Εθνική δεν πείθει κανέναν και σε καμία περίπτωση ότι μπορεί να επιβληθεί των αξιόμαχων Πολωνών προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τα νοκ άουτ παιχνίδια στην Κωνσταντινούπολη. Και πάλι έπαιξε μπάσκετ για... πέντε λεπτά, όπως ακριβώς και στο ματς με την Γαλλία με αποτέλεσμα να μειώσει το σκορ σε 69-65 στο 34'. Μέχρι εκεί. Η Φινλανδία επανέφερε την τάξη και δεν άφησε τη νίκη να της φύγει από τα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-45, 52-67,

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 2 (1/4 σουτ, 5 ασίστ), Μπουρούσης 1, Σλούκας 12 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 8 (2), Αγραβάνης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο 17 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/8 βολές)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Χαφ 8 (2), Λι 6, Σαλίν 7 (1), Κότι 4, Κόπονεν 24 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Νούτινεν 2, Ράνικο 14 (1), Λίντμπομ 5 (1), Μάρκανεν 17 (5/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μέρφι 2