"Πλήρωσε" το κακό δεκάλεπτο

Ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε καταδικαστικό για την Εθνική ομάδα των παίδων. Έχασε από την Τουρκία με  (87-63) στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16) που γίνεται στο Κάουνας. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο είχε κριθεί ουσιαστικά ο αγώνας. Δεν ήταν μόνο η διαφορά των 19 πόντων (28-9), αλλά και οι αδυναμίες που είχε η ελληνική ομάδα (ειδικά κάτω από το καλάθι) απέναντι σε έναν καλύτερο και πιο έτοιμο αντίπαλο.
Η Τουρκία με πίεση σ’  όλο το γήπεδο έβγαλε εκτός ρυθμού την Ελλάδα (15 λάθη στο α΄ ημίχρονο), που από νωρίς άρχισε να σκέφτεται τους δύο επόμενους αγώνες με Αγγλία (αύριο 4.45) και Γερμανία (Τετάρτη, 2.30).
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος για τους Τούρκους, που έφτασαν και τη διαφορά στους 26 πόντους (40-14) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Κάποια αντίδραση από την ελληνική πλευρά είχε σαν αποτέλεσμα να περιορίσει την έκταση και να κλείσει το ημίχρονο με 49-31. Στο διάστημα αυτό η Τουρκία είχε περισσότερες επιθέσεις (12/27 διπ., 3/15 τρ.) από την Ελλάδα (4/11, 9/12 τρ.), αλλά και κυριαρχία στα ριμπάουντ (34 έναντι 10).
Με εννιά πόντους του Μωραϊτη, την άνοδο του Καλαϊτζάκη, αλλά και του πανύψηλου Λιούνη, η ελληνική ομάδα κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της και να μειώσει τη διαφορά στους 9 πόντους (60-51). Η Τουρκία όμως απάντησε με ένα 7-0 (67-51) και με ένα 8-2 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, εκτοξεύοντας πάλι τη διαφορά στους 21 πόντους (75-54) και να φθάσει εύκολα στη νίκη.
Στον Μωραϊτη έπεσε πάλι όλο το βάρος και είχε 25 πόντους, 11 ριμπ., 2 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψ.)
Από την Τουρκία ξεχώρισε ο Μπιτιμ που σε 26΄είχε 32 πόντους (3/5 τρ.), 11 ριμπ., 5 σιστ, 5 λάθη, 5 κλεψ.
Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν 58 έναντι 32.
ΕΛΛΑΔΑ: Γιωργανάς 6, Μωραϊτης 25 (3/12), Καπρής, Καλαϊτζάκης 13 (2/8), Δημητρακάς 2. Ψαράς 3, Φωτόπουλος, Δομπογιάννης 3 (1), Καμπουρίδης, Λιούνης 11 (7 ριμπ. 2 κλεψ., 2 κοψίματα), Μέλιος, Βλαγκόγιας.