Εμφάνιση για μετάλλιο

«Χάρμα ιδέσθαι» στον πιο κρίσιμο αγώνα ήταν η Εθνική ομάδα στο κατάμεστο γήπεδο του Βόλου και η σαρωτική νίκη επί της Τουρκίας (77-54 ) της ανοίγει διάπλατα το δόμο για τους «8». Θέλει άλλη μία νίκη αύριο επί της Ρωσίας (9.15, ΕΡΤ-2) για να πετύχει το στόχο της, αλλά με τέτοια εμφάνιση σαν τη σημερινή, μέχρι και μετάλλιο μπορεί να ονειρεύεται.
Απολαυστικοί «μικροί» πήραν τη ρεβάνς της ήττας στην Κρήτη, εξαφάνισαν το μεγάλο αστέρι των Τούρκων, τον Ντορμάζ με την καλή δουλειά των Σκουρλίδα, Δίπλαρου και το δίδυμο Χαραλαμπόπουλος- Παπαγιάννη έκανε σκόνη και θρύψαλα τους γείτονες.
Όμως δεν ήταν μόνο αυτοί που έλαμψαν, αφού όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.
Η Εθνική ομάδα αναμφισβήτητα πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της. Είχε διάρκεια, λύθηκε επιθετικά και το τρίπτυχο ήτα: Κίνηση, δημιουργία, αποτελεσματικότητα.
Οι έφηβοι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και πεισμωμένοι, "έπνιξαν" με την άμυνά τους τους αντιπάλους και δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης.
Με εξαιρετική εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο, η ελληνική ομάδα επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της και δεν επέτρεψε στην Τουρκία να την κοιτάξει στα μάτια.
Σ’  αυτό το διάστημα ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού οι παίκτες του Η. Παπαθεοδώρου εκτός από την καλή άμυνα που είναι σήμα κατατεθέν της, είχε πολύ καλές επιλογές και στην επίθεση.
Εκμεταλλεύτηκε τη δύναμή της κοντά στο καλάθι με τον Παπαγιάννη και το ποσοστό της (80%) στα δίποντα (16/20) στα λέει όλα. Η δημιουργία του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου που τελείωσε το α΄ ημίχρονο με 9 ασίστ, είχε σαν αποτέλεσμα και το όμορφο μπάσκετ που απέδωσε η Εθνική ομάδα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Τουρκία έμεινε στους οκτώ πόντους , εγκλωβισμένη επιθετικά και έκλεισε το ημίχρονο με 0/12 τρίποντα. Στο κομμάτι αυτό και η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη (1/9), αλλά ήταν αποτελεσματική κοντά στο καλάθι.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό σόου για τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και με πατημένο το γκάζι η Εθνική εκτόξευσε τη διαφορά στους 26 πόντους (37-63).
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τελευταία περίοδο, για να γνωρίσουν οι Έλληνες παίκτες την αποθέωση.
Τα δεκάλεπτα: 20-8, 42-24, 63-37, 77-54.
ΕΛΛΑΔΑ.: Λούντζης 9, Ντουτζίδης, Μιλεντίγκεβιτς 2, Φλυώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (2), Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 9, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 15 (1 τρ., 10 ασιστ, 8 ριμπάουντ σε 28΄30΄΄).

. Η Ιταλία δημιούργησε την έκπληξη νικώντας την αήττητη Λιθουανία με 60-50, ενώ η Βόσνία επικράτησε της Ρωσίας με 67-61.