Παλικαρίσιο διπλό ο Απόλλων, με ανατροπή!

koroivosapollon

Ο Απόλλων Πατρών πέτυχε σπουδαίο...διπλό στην έδρα του Κόροιβου με 59-58 και ανέβηκε μια θέση μπροστά του στον βαθμολογικό πίνακα, με ρεκόρ 7-8. Οι γηπεδούχοι με την ήττα αυτή οδηγήθηκαν στο 6-9.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ντίλαρντ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους (9-18 δίποντα, 1-5 τρίποντα), έχοντας 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε και ο Βεργίνης, με 14 πόντους και 4-6 τρίποντα! Για τον Κόροιβο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβις με 17 πόντους.

Με το ξεκίνημα του ματς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι, ξάφνιασαν την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου και με ένα σερί 6-0, ανέβασαν το σκόρ στο 10-2 (στο 5'). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα (13-13) με το τέλος της περίοδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόροιβος πάτησε...γκάζι και με ένα σερί 10-0 ανέβασε το δείκτη του σκόρ στο 29-20 (στο 17'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο να προηγείται 31-23.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη μεγάλη διάφορα ανάμεσα στους 10-15 πόντους και έχοντας ως πρώτα...βιολιά τους Ντέιβις και Τρότερ, έφτασαν στο +8 (52-44) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω-κάτω. Ο Απόλλων με ένα επιμέρους σκόρ 13-4 ανέτρεψε τη διαφορά απο το -8 (52-44) στο +1 (56-57) λίγα λεπτά πρίν το τέλος. Ο Κόροιβος στη συνέχεια σκόραρε με δίποντο του Σλαφτσάκη στο 1' και 13'', δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (58-57). Ο Απόλλων στην επόμενη επίθεση απάντησε και με καλάθι του Ντίλαρντ στο 1' και 5'' έκανε το 58-59, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-23, 52-44,

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 17 (1-3 τρίπ.), Χριστοδούλου 2, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 2, Χάρις 4,Πουλιανίτης, Νάνα 2, Χαριτόπουλος 8 (1-3 τρίπ.), Τρότερ 13, Σλαφτσάκης 4.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Πάλμπλαντ 3, Ντίλαρντ 22 (1-5 τρίπ.), Μέιερ 2, Σάντλερ 12 (2-2 τρίπ.), Γούντς 2, Αργυρόπουλος 2, Βεργίνης 14 (4-6 τρίπ.), Τζαγουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2.