Περίπατος στην Τρίπολη

kifisia arkadikos

Η ανωτερότητα της Κηφισιάς στην Τρίπολη ήταν εμφανής και έφτασε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στη νίκη επί του Αρκαδικού με 78-64 (48-27).

Πάτησε γκάζι από την αρχή η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με ένα γρήγορο 8-0, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι, αφού πέρασαν έξι λεπτά (τρίποντο του Μπράουν).Με υψηλά ποσοστά η Κηφισιά, ουσιαστικά πήρε μία σημαντική διαφορά στο α΄ ημίχρονο και αντέδρασε ψύχραιμα όταν ο Αρκαδικός «ψαλίδισε» τη διαφορά στους 9 πόνους (49-58), με τον Βασίλη Καββαδά να κάνει θραύση κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων.

Η Κηφισιά όμως δεν είχε καμία διάθεση να χάσει το ματς μέσα από τα χέρια της και έτσι ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με ένα 7-0 (65-49). Στη συνέχεια φρόντισε να ξαναχτίσει τη διαφορά της με τις καλές επιλογές στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 27-48, 49-58, 64-78.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Καββαδάς 27, Βαν Όστρουμ 4, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου 6, Στεφανίδης 9, Μπράουν 9, Νούτινεν 6, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης, Λι, Σταματόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Λόουρι 18, Στίγκερς 12, Χατζηνικόλας, Γκίκας 3, Πόποβιτς, Σταματής, Κασελάκης 7, Χρυσικόπουλος 1, Χογκ 13, Σμιθ 10, Ελ Αμίν 6, Γλυνιαδάκης 8.

ΑΠΟΔΟΣΗ: ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΥΛΛΙΓΑΡΔΑΚΗΣ