Η Φενέρ «μίλησε» στο τέλος

fener loko veseli

Ο Ντατόμε και ο Μπογκντάνοβιτς λύτρωσαν την Φενερμπαχτέ στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι σε μία Λοκομοτίβ που διεκδίκησε το «διπλό» με αξιώσεις.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε με 85-79 (37-45) και ενώ μέχρι το 33΄οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα. Η Λοκομοτίβ με μεγάλο ποσοστό στα τρίποντα (16/30), ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο. Με προσήλωση στην άμυνα και με τον Ντατόμε να αναλαμβάνει ρόλο εκτελεστή, η Φενέρ με ένα 11-2 ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ισοφάρισε (62-62) και από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα, άλλαξε και η εικόνα του αγώνα.

Στο 1΄37΄΄ πριν από το τέλος, πάλι ο Αυστραλός Ράιαν Μπρόκχοφ με τετράποντο και πέμπτο φάουλ του Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 76-74, αλλά απάντησε με τρίποντο ο Ντατόμε και τον μιμήθηκε ο Ντιλάνεϊ (79-77 στο 1΄06΄΄). Ο τελευταίος στα 25΄΄ μείωσε σε 81-79, αλλά ο Ντίξον ήταν ψύχραιμος στις βολές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-45, 51-60, 85-79.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χίκμαν, Ούντοχ 8, Άντιτς 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (2), Σλούκας 2, Βέσελι 17, Κάλινιτς 3, Ντίξον 13 (1), Ντατόμε 16 (2).

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Ντιλάνεϊ 12 (1), Σίνγκλετον 10 (2), Ράντολφ 8, Κλαβέρ 21 (5/5), Ντρέιπερ 10 (2), Μπίκοφ 7 (1), Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 2, Μπρόκοφ 9 (2).