Τεράστια νίκη για το Λαύριο

1380781

Το Λαύριο και ο Κόροιβος Αμαλιάδας έρχονταν από ήττες,  έτσι θέλανε το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη (81-72)  και να κάνουν σημαντικό βήμα παραμονής.

Το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (38-38). Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο πάτησε γκάζι, με όπλο την άμυνα και μπροστάρη τον Μπόλντς ανέβασε την διαφορά και στο +8 στα τέλη της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο μέρος, η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +16 για το Λαύριο με τον Κόροιβο απλά να μειώνει στο τελικό 81-72

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπολντς 24 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και ο  Χάμιλτον με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ . Στην αντίπερα όχθη οι Κάουνσιλ και Ντέιβις να έχουν 14 πόντους και 13 ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-38, 56-48, 81-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 11 (8 ασ.), Σακελλαρίου 11 (3), Κακλαμανάκης, Χάμιλτον 14 (1), Μπολντς 24 (2), Κέσελ 3 (1), Κρουμπαλί 6, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 6 (7 ασ.), Καπώνης, Μπάρλος, Μπέμπης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 13 (3/10 τρίπ.), Νάνα 12, Χαριτόπουλος 6, Σλαφτσάκης, Κάουνσιλ 14 (1 τρίπ., 6 ασ.), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9 (1), Τρότερ 11 (2), Γεωργάκης 2, Βασιλόπουλος 5 (11 ριμπ.).

ΑΠΟΔΟΣΗ: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΥΡΕΛΑΤΟΣ