Πάρτι της Μπαρτσελόνα επί της Χίμκι

barca khimki

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε το δύσκολο ματς με την Χίμκι σε παράσταση για έναν ρόλο, αφού επικράτησε εύκολα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 87-70 και άνοιξε λογαριασμό στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, δείγμα της ομαδικότητας και του πλουραλισμού που έδειξε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν από το πρώτο ημίχρονο, όταν και η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (49-29) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «μπλαουγκράνα» μοίρασαν 25 ασίστ και 63% στα σουτ δύο πόντων, την ώρα που η Χίμκι περιορίστηκε στο 13% στα τρίποντα με 3/23 σουτ έξω από τα 6.75μ.

Δεκάλεπτα: 23-16, 49-29, 67-51, 87-70

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10, Ρίμπας 14 (4), Λαουάλ 10, Αμπρίνες, Ναβάρο 14 (1), Σατοράνσκι 13 (3), Σάμιουελς 9, Όλεσον, Περπέρογλου 5 (1), Τόμιτς 12.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 14 (7ασ), Σβεντ 13 (3), Ντράγκιτς 8, Όγκουστιν 11, Κόπονεν 4, Σοκόλοφ 8, Μόνια 4, Τοντόροβιτς, Χάνεϊκατ 8.