Πάλι τα... ίδια ο Τόμπσον (vid)

klay thom1

Φαίνεται πώς είναι συνήθειο για τον Κλέι Τόμπσον να πετυχαίνει μαζεμένους τους πόντους του σε μια περίοδο. Αποκορύφωμα η απόδοσή του πριν από έναν χρόνο όταν και είχε φιλοδωρήσει με 37 πόντους το καλάθι των Τίμπεργουλβς σε ένα 12λεπτο.

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά των Λος Άντζελες Λέικερς να «νιώσουν» τον επιθετικό του οίστρο με αποτέλεσμα να γνωρίσουν και την ήττα από τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο «Στέιπλς Σέντερ» με 109-88. Ο γκαρντ των πρωταθλητών σημείωσε 22 πόντους στην πρώτη περίοδο και... τελείωσε με την υπόθεση της νίκης με το «καλημέρα» του ματς

Συνολικά τελείωσε το παιχνίδι με 36 πόντους έχοντας 6/10 δίποντα, 6/12 και 6/6 βολές σε 34 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κάρι πρόσθεσε άλλους 17 πόντους με 4/8 τρίποντα. Για τους Λέικερς, ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 23 πόντους με 8/20 σουτ εντός πεδιάς.

Εξαιρετικό ματς από τον Γιάννη

Στο Σικάγο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε να βοηθήσει τους Μπακς να αποδράσουν με το «διπλό» από το «Γιουνάιτεντ Σέντερ» αλλά οι Μπουλς ήταν η ομάδα που επικράτησαν με 117-106. Ο ΈΛληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους (8/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές), 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και... κανένα λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον (26π., 5/10τρίπ.), ενώ για τους νικητές ο Τζίμι Μπάτλερ συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με 32 πόντους (11/21 σουτ) και 10 ασίστ, ενώ ο Πάου Γκασόλ είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ματσάρα έγινε στο Ντάλας όπου «μίλησε» ο Ντερόν Ουίλιαμς! Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή της δεύτερης παράτασης χάρισε τη νίκη στους Μάβερικς κόντρα στους Κινγκς με 117-116. Μάλιστα ήταν και ο καλύτερος της ομάδας του με 25 πόντους και 10/18 σουτ, ενώ τον ακολούθησαν οι Νοβίτσκι (23π., 5ριμπ.), και Μάθιους (20π., 7/13 σουτ). Για το Σακραμέντο, Ο Ντε Μάρκους Κάζινς είχε 35 πόντους, 17 ριμπάουντ και... 10 λάθη, ενώ 31 πόντους πρόσθεσε ο Ρούντι Γκέι. Ο Κώστας Κουφός έμεινε άποντος σε 17:13 έχοντας 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Τέλος, μεγάλη νίκη σημείωσν οι Νιου Γιορκ Νικς με 107-101 μέσα στην Ατλάντα! Καλύτερος για την ομάδα του Ντέρεκ Φίσερ ήταν ο Καρμέλο Άντονι με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ισάριθμους πόντους πέτυχε και ο Αρον Αφλάλο. Πολύ καλή απόδοση και για τον Πορζίνγκις (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ενώ για τους Χοκς ξεχώρισαν οι Μίλσαπ (19π.), Τιγκ (16π.) και Μπέιζμορ (15π.)