Νίκη - βάλσαμο για τον ΠΑΟΚ

soulis xaris markopoulos

Με σημαντική νίκη (75-65) έφυγε από την Αμαλιάδα ο ΠΑΟΚ, γιατί εκτός από τους δύο βαθμούς, χρειαζόταν και ψυχολογική τόνωση μετά την ήττα –σοκ που γνώρισε στο Κερατσίνι από το Φάρο και τον αποκλεισμό του από το κύπελλο Ελλάδας.  Η οικογενειακή μονομαχία πατέρα – γιου, είχε για νικητή τον πρώτο, αφού ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο έβγαλε εκτός ρυθμού τον Κόροιβο και με ένα επιμέρους 24-14, «έσβησε» τη λέξι ντέρμπι που είχε μέχρι το 30΄ ο αγώνας.Για τον ΠΑΟΚ ήταν μία δύσκολη αποστολή αυτή, αφού αναγκάστηκε να αγωνιστεί χωρίς τους Σχορτσανίτη, Βασιλειάδη και να σκέφτεται και τον αγώνα της Τετάρτης με τη Βαλένθια.Χαμηλό σκορ με νεκρά διαστήματα και από τις δύο πλευρές, αλλά και με αξιοπρόσεκτες διακυμάνσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 15-4, αλλά ο Κόροιβος με επικεφαλής τους Ντέιβις, Χάρις απάντησε με ένα 15-0 και προηγήθηκε στο 10΄ με 19-15. Οι γηπεδούχοι για ένα πεντάλεπτο έμειναν χωρίς πόντο και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 20-19 και με τον Δέδα εύστοχο σε ρόλο αντι – Βασιλειάδη, προηγήθηκε με 31 -26 και 34-39 στο ημίχρονο.Τα ξεσπάσματα του Κόροιβου ανέτρεπαν εύκολα τις διαφορές που έπαιρναν οι Θεσσαλονικείς (45-39), αλλά η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου εύρισκε τις λύσεις για να μην της ξεφύγει το παιχνίδι. Και μετά το 51-51 στο 30΄, ήρθε το καταιγιστικό τελευταίο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ, που έδωσε έμφαση στην άμυνα και είχε καλές επιλογές και πολυφωνία στην επίθεση. Ο Κόροιβος παρότι είχε περισσότερα ριμπάουντ (21-10 έναντι 19-7), προδόθηκε από την αστοχία του (23/43 διπ., 3/16 τριπ.), ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε και 20 πόντους από βολές.Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75ΚΟΡΟΙΒΟΣ (X. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 15 (1), Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 12, Πουλιανίτης 2, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ 1, Χαριτόπουλος 9 (1), Τρότερ 10 (1), ΓεωργάκηςΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16, Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 14 (2), Χάτσερ 14 (1), Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (1), Δέδας 11 (3), Kώττας