Εντυπωσιακός ο Γιάννης, αλλά... δεν έφτανε

kunbo durant

Εχει δηλώσει πολλές φορές στο παρελθόν ότι ο Κέβιν Ντουράντ αποτελεί το πρότυπό του. Παρόλα αυτά, κάθε φορά που τον βρίσκει αντίπαλο φροντίζει να κάνει το καλύτερο δυνατόν για τον ίδιο και την ομάδα του.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε μία ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση στο ενεργητικό του ωστόσο δεν έφτανε για να χαρίσει τη νίκη στους Μπακς κόντρα στους Θάντερ. H Οκλαχόμα επικράτησε του Μιλγουόκι με 131-123 με τους Ντουράντ (26π., 8ριμπ., 6ασ.) και Ουέστμπρουκ (27π., 7ριμπ., 7ασ.) να κάνουν τη διαφορά.

Παρόλα αυτά ο Έλληνας φόργουορντ έκανε τα πάντα προκειμένου να γλιτώσει την ήττα της ομάδας του, αφού σε 40 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 27 πόντους με 11/19 δίποντα, 5/7 βολές, 10 ριμπάουντ και δύο ασίστ. Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Κρος Μίντλετον ο οποίος πέτυχε 36 πόντους με 6/9 τρίποντα και επτά τελικές πάσες.

Την ίδια ώρα ο Κώστας Παπανικολάου μπορεί να ξεκίνησε στην βασική πεντάδα των Ντένβερ Νάγκετς αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιον πόντο στα 22 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς με 0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και δύο λάθη και δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα απο τους Κλίβελαντ Καβαλίερς (93-87). Ο Λεμπρόν Τζέιμς μέτρησε 34 πόντους, ενώ για το Ντένβερ καλύτερος ήταν ο Ουίλ Μπάρτον με 29 πόντους.

Στα υπόλοιπα ματς:

Μέμφις Γκρίζλις – Μαϊάμι Χιτ 99-90 (Γκασόλ 23, Ράντολφ 17,  - Μπος 22, Ουέιντ 19)
Νιου Γιορκ Νικς – Ντιτρόιτ Πίστονς 108-96 (Άντονι 24, Ουίλιαμς 18 - Ιλιασόβα 19, Μόρις 17)
Χιούστον Ρόκετς – Ατλάντα Χοκς 115-121 (Χάουαρντ 30, Χάρντεν 26 - Χόρφορντ 30, Μπέιζμορ 26)