Η Μπαρτσελόνα πήρε το «θρίλερ» με τη Ρεάλ και ισοφάρισε σε 1-1

fdfd

Με δύο βολές του Κόρεϊ Χίγκινς ύστερα από αμφισβητούμενο φάουλ του Ταβάρες, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 71-69 ισοφαρίζοντας τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος σε 1-1.

«Classico» με τα... όλα του ήταν το Game 2 των τελικών της Liga Endesa!

Είχε ένταση, αγωνία, σασπένς αλλά και... παράπονα στο τέλος του αγώνα! Το ματς κρίθηκε από 2/2 βολές του Κόρεϊ Χϊγκινς στα 27 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και ενώ είχε προηγηθεί φάουλ του Ταβάρες που σηκώνει... μπόλικη συζήτηση για το τελικό 71-69 της Μπαρτσελόνα και το 1-1 στη σειρά.

Στο παρκέ του «Palau Blaugrana» έπεφταν... κορμιά! Υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φτάσει στο +8 (65-57) στην 4η και τελευταία περίοδο. Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν, έφεραν το ματς στα ίσια (65-65) με 8-0 σερί και το τελευταίο δίλεπτο εξελίχθηκε σε πραγματικό... γκραν γκινιόλ!

Μετά τις βολές του Χίγκινς στα 27'' ο Κοζέρ αστόχησε σε τρίποντο... νίκης και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισοφαρίσει και να μην βρεθεί πρόωρα με την πλάτη στον τοίχο, ενόψει των επόμενων αγώνων στην έδρα της Ρεάλ η οποία σημειωτέον εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι μετά το «break» στον πρώτο τελικό.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του έχοντας 26 πόντους με 6/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χίγκινς είχε άλλους 10 πόντους. Από πλευρά Ρεάλ ο Γιαμπουσέλε έκανε τα πάντα (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Ταβάρες (11π.)

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-32, 56-54, 71-69

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1

Game 1: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 75-88
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 71-69
Game 3: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα (17/6, 22:00)
Game 4: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα (19/6, 19:00)