Κυρίαρχες και... έτοιμες για τον τίτλο!

3498907 1

Ο Ολυμπιακός στο Game 3 των τελικών της Α1 γυναικών δεν άφησε περιθώρια στον Παναθηναϊκό και επικράτησε με 87-54 παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στη σειρά (3-2). Χρειάζεται πλέον μία νίκη προκειμένου να αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδας

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό για τον τρίτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών με την σειρά να βρίσκεται στο 2-2 και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για να πάρει ξανά το προβάδισμα με 3-2 επικρατώντας με 87-54. Πλέον είναι μόλις ένα βήμα από το νταμπλ (την κατάκτηση και του πρωταθλήματος μετά το Κύπελλο), αφού χρειάζεται μία νίκη σε ένα από τα επόμενα 2 ματς!

Πρώτη σκόρερ για τις ερυθρόλευκες ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 21 πόντους (5/8 τρίποντα), ενώ είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ ακολούθησαν Νικολοπούλου (16π., 5ριμπ., 3ασ., 2κλ.) και Βίτολα (16π., 11 ριμπάουντ, 6 ασ., 2κλ.).

Από την άλλη πλευρά, από το σύνολο της Καπογιάννη ξεχώρισε η Μπουντούρη με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, η Ριντ είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και η Φιτζέραλντ άλλους 12 με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο αγώνας

Η Σταμάτη άνοιξε το σκορ με συνεχόμενους πόντους (5-3), ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να πρεσάρει και «κλειδώνοντας» τη ρακέτα του έφτασε στο 10-5 σε 4 λεπτά, ενώ με δύο απανωτά τρίποντα της Σταμολάμπρου η διαφορά πήγε στο +11 και το 16-5 πολύ γρήγορα. Στο διάστημα που απέμενε για το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει σκορ παρά μόνο από μία βολή της Ριντ για το 22-6 στο 8ο λεπτό. Το 22-6 αναγραφόταν και στον πίνακα με το τέλος του δεκαλέπτου, επιβεβαιώνοντας το εξαιρετικό ξεκίνημα των γηπεδούχων.

Το σκηνικό στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τις ερυθρόλευκες να συνεχίζουν να σκοράρουν και τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να επιχειρούν να αντιδράσουν. Η αρχηγός των ερυθρολεύκων έγραψε το 30-9 από την περιφέρεια με την Μπουντούρη να ευστοχεί από το ίδιο σημεία για το 32-16 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της και τους 24 πόντους (43-19) μετά από την προσπάθεια της Σύρρα, ενώ η Μπουντούρη έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 43-21. Η διαφορά του αρχικού μισού αποτυπώθηκε και στη στατιστική του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να έχει 12/23 δίποντα και 6/13 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό 4/13 δίποντα και 2/12 τρίποντα αντίστοιχα!

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η... ορεξάτη από την περιφέρεια Σταμολάμπρου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +28 (49-21) με το επόμενο διάστημα μέχρι το 26' να ανήκει στις πράσινες, οι οποίες έκαναν την αντεπίθεσή τους φτάνοντας μέχρι το 49-32 με Χαζτηνικολάου, Χολμς και Μπουντούρη. Η Νικολοπούλου σταμάτησε τα «άγονα» λεπτά των ερυθρολεύκων με γκολ φάουλ για το 52-32 με 4'13'' για το τρίτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 6-7 που έτρεξαν οι δύο ομάδες στο επόμενο διάστημα άνοιγε την τελευταία περίοδο με το 58-39 υπέρ του συνόλου του Ολυμπιακού.

Η αφετηρία στο δεκάλεπτο τέθηκε με δίποντο της Πλουφ για το 60-39 με την Μπουντούρη να συνεχίζει να δίνει λύσεις στις πράσινες (62-43). Οι ερυθρόλευκες δυνάμωσαν ακόμη περισσότερο τις άμυνές τους, φτάνοντας στο +28 (73-45, 36') με σερί 11-0 που ολοκληρώθηκε με την ασταμάτητη σε εκείνο το σημείο Σπυριδοπούλου να έχει πετύχει τους 7. Οι γηπεούχες έπρεπε απλώς να διατηρήσουν την διαφορά, κάτι που κατάφεραν παίρνοντας τη νίκη με 87-54.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54