Στη... Λεωφόρο για το repeat ο Παναθηναϊκός

3495773 1

Ο Παναθηναϊκός μετά το break του ΣΕΦ κατάφερε να πάρει τη νίκη και στο «σπίτι» του με 61-53 κόντρα στον Ολυμπιακό, δείχνοντας πως το προβάδισμα με 2-0 των ερυθρολεύκων στην κανονική περίοδο δεν μπορούσε να βάλει «στοπ» στις ελπίδες τους.

Σε ένα κλειστό ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας για το μεγαλύτερο διάστημα, σε ένα κανονικό ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 61-53 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με τον Ολυμπιακό.

Οι ερυθρόλευκες κουβαλούσαν το προβάδισμα με 2-0 από την κανονική περίοδο με το πρωτάθλημα να κρίνεται στις 4 νίκες, ωστόσο οι πράσινες έχοντας κάνει την αρχή με το break στο ΣΕΦ απέδειξαν πως η υπόθεση τίτλος μόνο εύκολη δεν μπορεί να θεωρείται! Για τον Παναθηναϊκό, κορυφαίο πρόσωπο του αγώνα ήταν η Ριντ που σταμάτησε στους 23 πόντους, έχοντας 17 (!) ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξια συμπαραστάτρια και η Φιτζέραλντ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την πλευρά του Ολυμπιακού, η Πλουφ μέτρησε 13 πόντους με 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ η δεύτερη διψήφια ήταν η Βίτολα που είχε επίσης 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο αγώνας

Υψηλό τέμπο αλλά χαμηλό σκορ είχαν να προσφέρουν τα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού, αφού στον πίνακα αναγραφόταν το 1-2 με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Φουλ… του 4 το τέταρτο λεπτό (4-4) με τους πόντους του Παναθηναϊκού να προέρχονται εξ ολοκλήρου από την Φιτζέραλντ. Η Ριντ ανέλαβε δράση και με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε τις πράσινες στο 10-6. Οι παίκτριες της Καπογιάννη βρήκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με Λύμουρα, Ζιάκα και ένα τρίποντο της Χολμς και έφτασαν στο 17-10 με 1 λεπτό να απομένει στο ρολόι για το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με το ίδιο σκορ.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ένα γρήγορο σερί 10-0 με κύρια πρόσωπα τις Πλουφ και Χάμπλιν, έφερε τον Ολυμπιακό να εκμηδενίζει την διαφορά αλλά να παίρνει κεφάλι με 3 πόντους (17-20). Οι ερυθρόλευκες έβρισκαν σκορ κοντά στο καλάθι, ενώ οι πράσινες μέχρι και το 14’ έγραψαν πόντους μόνο από τη γραμμή με τη Ριντ (21-22). Στο διάστημα που απέμενε μέχρι και το ημίχρονο, οι δυο τους «μοιράστηκαν» τον χρόνο και με εκατέρωθεν ξεσπάσματα διαμόρφωσαν το 31-31 με το οποίο πήγαν και στα αποδυτήρια. Νωρίτερα, με Λύμουρα, Φιτζέραλντ και Ριντ ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 5 πόντων (29-24), η οποία εξανεμίστηκε από την Σταμολάμπρου που έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό (29-31). Οι γηπεδούχες είχαν 8/18 δίποντα και 2/8 τρίποντα, έναντι 13/32 και 1/8 των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο της Αλεξανδρή και εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ στα οποία κυριάρχησε κατά κράτος (8 έναντι 1 σε εκείνο το σημείο), προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (35-38), ενώ στο 26΄η Ριντ ισοφάρισε ξανά σε 40-40. Ο ρυθμός έπεσε στο επόμενο δίλεπτο και την αστοχία σταμάτησε η Φιτζέρλαντ με γκολ φάουλ για το 43-40 (28’). Η Χάμπλιν αστόχησε σε ζευγάρι βολών στο 30’, η Λύμουρα από την άλλη μεριά εκτέλεσε από την περιφέρεια για το 46-42 και ο Παναθηναϊκός έμπαινε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων.

Εκεί, η πίεση των παικτριών του Ζίμπαρτς υποχρέωσε σε λάθη τον Παναθηναϊκό και με Σταμάτη και Νικολοπούλου έβαλε και πάλι σε νέα αφετηρία το ματς (46-46) στο 32'. Από το 48-46 των πρασίνων, Πλουφ και Βίτολα διαμόρφωσαν το 48-50 στα 4'22'' πριν το τέλος. Η Χολμς ήταν εκείνη που έδωσε ενέργεια στις γηπεδούχες και με 2 εύστοχες βολές και ένα κλέψιμο που μετουσίωσε σε λέι απ έδωσε ανάσα 3 πόντων (56-53). Ο Παναθηναϊκός έπρεπε απλώς να διατηρήσει την διαφορά την οποία ανέβασε και έφτασε στη νίκη με 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53