Ο Μοερμάν πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Παναθηναϊκού

nedo 212325

Το πιο σκληρό πρόσωπο του μπάσκετ αντίκρισε στην Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός, καθώς με τρίποντο του Μοερμάν στην τελευταία επίθεση, η Εφές πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια του «τριφυλλιού» με 82-81.

Οι «πράσινοι» κόντρα στα προγνωστικά που τον είχαν καταδικασμένο στο… σπίτι της πρωταθλήτριας Ευρώπης και χωρίς τον Παπαγιάννη, εμφανίστηκαν απόλυτα διαβασμένοι, είχαν σε μεγάλο βράδυ τους Νέντοβιτς, Μέικον και Γουάιτ, αλλά ο τελευταίος (όπως και στο Μόναχο) εξελίχθηκε σε μοιραίο.

Ο Αμερικανός πήγε στη γραμμή των βολών στο 79-80, έκανε 1/2 (79-81) και τελικά η ομάδα του Αταμάν, που ήταν άστοχη όλο το βράδυ από τα 6,75, βρήκε το τρίποντο με τον Γάλλο φόργουορντ και πήρε τη νίκη ανεβαίνοντας στο 10-10.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 4-15 και μένει με την παρηγοριά μίας εκπληκτικής εμφάνισης, την οποία όμως δεν μπόρεσε να τη μετουσιώσει σε νίκη.

Με τον Λάρκιν να αρχίζει ζεστός από την περιφέρεια και να πετυχαίνει τρία τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες, η Εφές πήρε εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ (10-4), αλλά ο Παναθηναϊκός με τον ίδιο τρόπο και εκτελεστές τους Σαντ-Ρος και Πέρι βρήκε απαντήσεις χωρίς να χάνει επαφή με το σκορ. Οι πέντε πόντοι της διαφοράς (17-12) με τους οποίους έκλεισε η πρώτη περίοδος ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι σε εκείνο το σημείο.

Στη δεύτερη περίοδο η Εφές με τρίποντο του Σιμόν έγραψε το 22-14 πηγαίνοντας τη διαφορά στους οκτώ (22-14), αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμεση αντίδραση. Με απανωτά τρίποντα του Νέντοβιτς και Μέικον, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 33-33 για πρώτη φορά, ενώ και πάλι ο Μέικον από μακριά έγραψε το 33-36 με το «τριφύλλι» να έχει 8/14 τρίποντα μέχρι εκείνη την ώρα. Με φόλοου του Έβανς στον αιφνιδιασμό ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά τη διαφορά στο +5 (37-42), με τον Μίτσιτς να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο 39-42.

Ήταν αναμενόμενο ότι η Εφές θα πιέσει πολύ περισσότερο στην άμυνά της κι αυτό όντως συνέβη, καθώς οι Τούρκοι υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό σε τέσσερα λάθη σε 2,5 λεπτά, όταν τόσα είχαν κάνει οι παίκτες του Πρίφτη στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Αταμάν πήρε το προβάδισμα μέχρι και με το 53-51, αλλά ο Γουάιτ έβαλε και πάλι το «τριφύλλι» μπροστά με εντυπωσιακό κάρφωμα (53-55). Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με τον Μοερμάν που ήταν ο καλύτερος παίκτης της περιόδου, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στην περίοδο με 65-62.

Αν περίμενε κάποιος στην τέταρτη περίοδο τον Παναθηναϊκό να μένει πίσω και την Εφές να «καθαρίζει» το ματς, τότε διαψεύστηκε, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Ο Οκάρο Γουάιτ που ήταν απολαυστικός στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει (69-69), με το άγχος να κυριεύει την Εφές, αφού τα «έσπαγε» έξω από τα 6,75. Ο Νέντοβιτς με τρίποντο (73-74) και ο Παπαπέτρου (73-76) έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξεκάθαρα σε θέση οδηγού, που πάντα έβρισκε λύσεις είτε με τον Νέντοβιτς (76-78), είτε με τον Μέικον (78-80). Ο Ντάνστον στα 53’’ ευστόχησε στη μία βολή (79-80), ο Μέικον αστόχησε και στα 16’’ ο Μίτσιτς πήρε ένα αψυχολόγητο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα, με τον Σιμόν να κάνει απ’ ευθείας το φάουλ στον Γουάιτ. Ο Αμερικανός έκανε 1/2 (79-81) και τελικά στην τελευταία επίθεση, ο Μοερμάν που βγήκε μόνος του από ασίστ του Πλάις «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81

Εφές-Παναθηναϊκός 82-81