«Πράσινη» επέλαση στην Πάτρα

entobits

Ο Παναθηναϊκός... ισοπέδωσε τον ελλιπή Απόλλωνα στην Πάτρα με το εκκωφαντικό 48-90, δίχως να αφήσει το πόδι από το γκάζι κι έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς και Μποχωρίδη.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στο κλειστό της Περιβόλας δίχως τον Ντάριλ Μέικον, που αντιμετωπίζει πρόβλημα στη γάμπα και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στον Απόλλωνα Πάτρας, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και χτίζοντας διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη περίοδο στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Basket League.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς κουβάλησε επιθετικά τους «πράσινους» στο +42 επί του Απόλλωνα σημειώνοντας 17 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ στα 20:35 που έμεινε στο παρκέ ενώ στα «συν» του Παναθηναϊκού είναι η παρουσία του Λευτέρη Μποχωρίδη, ο οποίος ήλθε από τον πάγκο και έδωσε 17 πόντους με 4/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Η διαφορά έφτασε στο +40 (46-86) λίγο πριν από το φινάλε ενώ έπεται η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές (21/1) για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεφύγει από νωρίς και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας με όπλο την υπεροχή του κοντά στον καλάθι απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας που ξεκίνησε τον αγώνα με 1/5 σουτ και 2 λάθη στα πρώτα 5 αγωνιστικά λεπτά. Έπειτα από το αρχικό 2-9 των «πράσινων», ο Απόλλων πέτυχε διαδοχικά καλάθια τριών πόντων με τους Δίπλαρο, Μολφέτα, Τόμας και έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (12-12, 6:53), υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει timeout. Αμέσως μετά, ο Παναθηναϊκός σκόραρε σε τρεις συνεχόμενες κατοχές με τους Νέντοβιτς και Μποχωρίδη, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 16-23 και κυριαρχόντας στα ριμπάουντ (6-14).

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τα ποσοστά του, ειδικά στα τρίποντα ενώ ο Νέντοβιτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση για τους «πράσινους» που πάτησαν το πόδι στο γκάζι, χωρίς να δώσουν εύκολους πόντους στον Απόλλωνα. Είναι χαρακτηριστικό πως το «τριφύλλι» έκανε σερί 18-0 μετατρέποντας το 16-19 στο 9' σε 16-37 στο 15', καθαρίζοντας επί της ουσίας τη νίκη από νωρίς. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 23-47, τελειώνοντας τη β' περίοδο με 3/4 βολές, 3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, παίζοντας όμορφο μπάσκετ ενώ παρά το γεγονός πως ο αγώνας είχε κριθεί, ο Νέντοβιτς συνέχισε να σκοράρει, κάνοντας το 34-63 στο 29' και φτάνοντας τους 17 πόντους με 4/6 τρίποντα. Ακολούθως ο Λευτέρης Μποχωρίδης σκόραρε από τα 8 μέτρα για το +31 (37-68) στο τέλος της τρίτης περιόδου... Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 48-90 και πλέον στρέφεται στο ματς με την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90.