Τραγικός και αποκρουστικός!

nikita kurbanov cska moscow

Σαν να μην... πέρασε μια μέρα. Για ένα ακόμη ματς της EuroLeague οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων απέναντι σε μια σαφώς άκρως ποιοτική και «γεμάτη» ομάδα και όχι μόνο δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί, αλλά έδειξαν ότι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση μαζί της.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε... πάρτι στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, με το τελικό 98-74 να αποτυπώνει τα όσα συνέβησαν στο ματς. Οι παίκτες του Ιτούδη δεν σταμάτησαν να «βομβαρδίζουν» το «πράσινο» καλάθι (17/34 τρίποντα) και χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα έστειλαν τον δείκτη του σκορ και στο +30 (41-71) κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου.

Οι Παπαπέτρου (16π.) και Πέρι (15π.) μπορεί να ήταν «διψήφιοι» στο ματς αλλά ουσιαστικά, και με εξαίρεση το πρώτο οκτάλεπτο, ήταν πόντοι σε στιγμές... χαλάρωσης της ΤΣΣΚΑ. Από την ΤΣΣΚΑ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γκριγκόνις (19π.), Χάκετ (17π.) και Σενγκέλια (16π.)

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, «κυνήγησε» τα hustle plays με τους Πέρι και Οκάρο Ουάιτ και εν μέρει κατάφερε να κρατήσει τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο πεντάλεπτο έχοντας προηγηθεί με 13-10. Βέβαια τα νεύρα και η ένταση έκαναν από νωρίς την εμφάνισή τους με αφορμή μια «κοκορομαχία» των Σενγκέλια και Οκάρο Ουάιτ («φορτώθηκε» από νωρίς με δύο φάουλ), η οποία -όπως αποδείχθηκε- ευνόησε σε πρώτη φάση την ΤΣΣΚΑ καθώς πραγματοποίησε σερί 7-0 και πήρε προβάδισμα με 13-17 στο 5'.

Όμως χάρη στην καλή άμυνα, το «τριφύλλι» δεν έδινε εύκολο σουτ στους φιλοξενούμενους και με 7-0 πήρε εκ νέο προβάδισμα με 20-17. Μάλιστα θα μπορούσε να φτάσει και στο +5 αλλά ένα λάθος στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να βρει καλάθι στο τρανζίσιον (20-19) και αμέσως μετά το... απίθανο τετράποντο του Γκριγκόνις να την φέρει στο +6 (20-26) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός μέτρησε 6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5-3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αλλά και 5 λάθη ενώ την ίδια ώρα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετρούσε 4/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 6-5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Τα απίθανα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίστηκαν και στην 2η περίοδο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με αποτέλεσμα το σερί από το 20-17 να φτάσει στο 20-0 (!!) και να πάρει προβάδισμα με 20-37 στο 12'. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης-κλειδί για τους Ρώσους, ο οποίος μαζί με τον Λούντμπεργκ ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν για να «καθαρίσει» η ΤΣΣΚΑ το ματς από πολύ νωρίς. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα στόχο, οι επιλογές ήταν κακές και κάπως έτσι η διαφορά πήρε τεράστιες διαστάσεις (22-43 στο 15') και αυτό χάρη και στη φοβερή ευστοχία της ΤΣΣΚΑ έχοντας 9/14 τρίποντα μέχρι εκείνο το διάστημα. Στο 18' ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +27 για την ΤΣΣΚΑ (30-57) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 33-60.

Η «γιούχα» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ίσως και να βοήθησε τους «πράσινους» να... ξυπνήσουν από την αδράνεια και να μειώσουν σε 39-62 στο 22' αλλά από τη στιγμή που οι παίκτες του ΤΣΣΚΑ άρχισαν να βλέπουν και πάλι το καλάθι των «πρασίνων» σαν βαρέλι ευστοχώντας σε τρία σερί τρίποντα, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 30 πόντους (41-71) στο 26'. Οι παίκτες του Πρίφτη έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν στον «βομβαρδισμό» ωστόσο έως το τέλος της 3ης περιόδο προσπάθησαν να σώσουν τα προσχήματα μειώνοντας σε 55-77 και αυτό χάρη σε ατομικές ενέργειες του Κέντρικ Πέρι.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε... τυπική διαδικασία καθώς το σκηνικό το αγώνα παράμενε ίδιο και απαράλλακτο. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 23 πόντους,

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98