«Κάζο» για το Περιστέρι, αποκλείστηκε από το BCL!

image 1 5

Η Κλουζ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο κλειστό της Τζον Κένεντι, επικρατώντας του Περιστερίου με σκορ 74-84 και αφήνοντας τους «κυανοκίτρινους» εκτός BCL! Συνεχίζει στο FIBA Europe Cup η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου

Η διεξαγωγή της «φούσκας» του BCL στο Περιστέρι ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους «κυανοκίτρινους» να εκμεταλλευτούν την έδρα τους στη μάχη για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα των δυτικών προαστίων ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Κλουζ που θα διεκδικήσει τη συμμετοχή της στο Basketball Champions League απέναντι στη Φριμπούρ. Πλέον η ευρωπαϊκή περιπέτεια του Περιστερίου συνεχίζεται στο FIBA Europe Cup.

O Γιανίκ Μορέιρα έκανε τη διαφορά για το Περιστέρι με 18 πόντους (6/8 βολές, 6/7 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα στα 24' που έμεινε στο παρκέ, ο Τσαντ Μπράουν πρόσθεσε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Ίαν Μίλερ σημείωσε 14 πόντους με 3/7 τρίποντα όμως οι προσπάθειές τους δεν ήταν αρκετές.

O αγώνας

Το Περιστέρι παρατάχθηκε στο κλειστό της Τζον Κένεντι απέναντι στην Κλουζ με starters τους Χάγκινς, Κατσίβελη, Πέτεγουεϊ, Μπράουν και Χρυσικόπουλο, ο οποίος φορτώθηκε νωρίς με δεύτερο προσωπικό φάουλ. Ακολούθως ο Στιπάνοβιτς σκόραρε για το +5 (3-8) των φιλοξενούμενων κόντρα στο Περιστέρι που άρχισε τον αγώνα με 1/5 τρίποντα. Μετά από 6' αγώνα, η Κλουζ είχε 6/7 δίποντα και 0/5 τρίποντα, χτυπώντας τους γηπεδούχους κοντά στο καλάθι.

Οι Ρουμάνοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 13-20 ενώ το Περιστέρι είχε 2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 27-27 στο 14:15, βρίσκοντας καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση. Οι Περιστεριώτες βελτίωσαν τα ποσοστά τους στο δίποντο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-39.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (59-61, 30'), εντούτοις το Περιστέρι πέτυχε έξι σερί πόντους για το 65-61 στο 32'. Στη συνέχεια η Κλουζ ανέκτησε το προβάδισμα με το κάρφωμα του Στιούαρτ (73-74), ο οποίος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 73-77 στο 1:21 για το φινάλε, υποχρεώνοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλέσει timeout.

O Ρίτσαρντ έριξε τη... χαριστική βολή στους γηπεδούχους, σκοράροντας τρίποντο από την κορυφή για το 73-80 στα 53". Εν τέλει οι Ρουμάνοι επικράτησαν με 74-84.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84.