Απαπα...πέτρου!

E Ft nyXMAY9 f2 1

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πραγματοποίησε απίθανη εμφάνιση με 41 πόντους (6/10 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 5/7 βολές) χαρίζοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια με 112-111 στην δεύτερη παράταση!

Αυτή και αν ήταν ματσάρα!

Όχι μόνο όσον αφορά το θέαμα και το σασπένς που παρουσίασαν ο Παναθηναϊκό και η Βίρτους Μπολόνια, όσο για τα κατορθώματα του Ιωάννη Παπαπέτρου στο παρκέ! Ο αρχηγός των «πρασίνων» αφενός έπαιξε και για τους Νέντοβιτς, Μέικον και αφετέρου έδειξε για ποιον λόγο θα είναι ο ηγέτης της ομάδας του (και) τη νέα σεζόν.

Στα 44 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 41 πόντους και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα ενός συναρπαστικού φιλικού που χρειάστηκε δύο παρατάσεις και μπόλικο σασπένς μέχρι να κριθεί ο τελικός νικητής. Μάλιστα ήταν εκείνος που «απάντησε» στο τρίποντο του Μπελινέλι στα 5'' και με δύσκολο fade away σουτ έστειλε τη μπάλα στο καλάθι της Βίρτους για τη νίκη της ομάδας τους.

Και να 'ταν μόνο αυτό; Και στο τέλος της πρώτης παράτασης είχε ισοφαρίσει σε 100-100 στα 1,7'' λέγοντας «όχι» στην ιταλική ομάδα, ενώ σημαντικό καλάθι είχε πετύχει και ο -για άλλη μια φορά εξαιρετικός- Κασελάκης (16π,., 5ριμπ.) στο τέλος της κανονικής διάρκειας για το 90-90. Πολύ καλή και η επιθετική παρουσία του Πέρι (25π., 5/9τρ., 7ριμπ.) ενώ ιδιαίτερα θετικός ήταν και ο Σαντ Ρος με 15 πόντους και 8 ασίστ. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και η τάπα του Φλόιντ στον Ουίμς τη στιγμή που πήγαινε να χαρίσει τη νίκη στην Βίρτους Μπολόνια.

Όπως και στο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα, έτσι και απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά στο ματς, είχε συνεργασίες, «έβγαλε» καλές άμυνα και μπόρεσε να ελέγξει το ματς χάρη στην καλή απόδοση -και πάλι- του Κασελάκη, όπως και του Ιωάννη Παπαπέτρου. Αρχικά προηγήθηκε με 16-9, με τον Τζεχάιβ Φλόιντ να βγάζει τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αν και ο Τζαϊτέ έβαλε προβλήματα στην «πράσινη» front line μειώνοντας σε 16-15, το «τριφύλλι» κατάφερε να φτάσει στο +6 (21-15) πριν «απαντήσει» η ιταλική ομάδα για το 23-23 του δεκαλέπτου. Σε αυτό το διάστημα οι «πράσινοι» είχαν 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 6/9 βολές ενώ η Βίρτους 6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/2 βολές.

Στη συνέχεια το ματς πήγαινε σχεδόν πόντο-πόντο, αν και στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» παρουσίασαν συμπτώματα... Ερυθρού Αστέρα, με το ένα λάθος να διαδέχονταν το άλλο. Παρόλα αυτά η ιταλική ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη περίοδο του Παναθηναϊκού και δεν μπόρεσε να κάνει τίποτε περισσότερο από το να προηγηθεί με 25-28. Σ' εκείνο το σημείο ανέβασαν στροφές οι Παπαπέτρου (16π., στο α' μέρος) και Πέρι (13π., στο α' μέρος), με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να πραγματοποιήσει σερί 8-0, να πάρει τα ηνία στο σκορ (33-28 στο 16') και ξανά τον έλεγχο του αγώνα.

Τελικά το ημίχρονο έληξε στο 43-42 ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του α' μέρους είχε αποβληθεί ο Σκαριόλο με δύο τεχνικές ποινές. Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μέτρησε 7/14 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 11/14 βολές και 15 ριμπάουντ, έναντι 12/19 δίποντα της Βίρτους Μπολόνια, 5/14 τρίποντα και 3/3 βολές με 13 ριμπάουντ.

Ο αρχηγός των «πρασίνων» το... πήρε πάνω του και στην 3η περίοδο η οποία δεν είχε καμία απολύτως σχέση με την αντίστοιχη 3η περίοδο του ημιτελικού με τους Σέρβους. Σημείωσε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο +13 (67-54 στο 28') λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (71-61). Μάλιστα το +10 θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα +16 καθώς στα 4'' ο Οκάρο Ουάιτ αστόχησε ανενόχλητος έξω από τα 6.75 μέτρα (με το σκορ στο 71-58) και ο Μπελινέλι με τρίποντο από το κέντρο «έκλεισε» την 3η περίοδο στο 71-61. Μέχρι το 30' οι «πράσινοι» είχαν 10/19 τρίποντα και 13/21 δίποντα, ποσοστά εξόχως σημαντικά και αντιστρόφως ανάλογα με το προηγούμενο ματς. Επιπλέον, και το πιο σημαντικό, το γεγονός ότι παρουσίασε βελτίωση στα ριμπάουντ.

Στη συνέχεια ο Μάρκο Μπελινέλι άρχισε να... βρίσκει το χέρι του (σ.σ. είχε 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν βρεθεί στο +11 (78-67) στο 32' αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά η ιταλική ομάδα πραγματοποίησε επιμέρους 15-2 (!!) και πήρε προβάδισμα με 82-80! Ήταν το διάστημα όπου το «τριφύλλι» έπαθε «μπλακ άουτ» και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ ο Κέβιν Χέρβεϊ που είχε βρεθεί μια ανάσα από τον Παναθηναϊκό είχε αναστατώσει όλη την άμυνα της ελληνικής ομάδας. Στο 01:04 ήρθε και το τρίποντο του Ουίμς για το 84-90 το οποίο ήταν... πραγματική «μαχαιριά» στους «πράσινους». Ουσιαστικά με αυτό το σουτ, η Βίρτους ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 23-6 μέσα σε επτά λεπτά.

Παρόλα αυτά Παπαπέτρου και Κασελάκης δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα καθώς με δύο σερί τρίποντα έφεραν το ματς στα ίσια (90-90) στα 11' πριν από το τέλος του ματς. Η τελευταία επίθεση ανήκε στην Βίρτους Μπολόνια, αλλά ο Τζεχάιβ Φλόιντ σταμάτησε εντυπωσιακά τον Κάιλ Ουίμς σε προσπάθεια να καρφώσει στα 2'' με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Ο Χέρβεϊ στα 12'' έδωσε προβάδισμα με 100-98 στην Βίρτους, αλλά ο Παπαπέτρου με ένα απίστευτο σουτ στα 2'' ισοφάρισε το συναρπαστικό- αν μη τι άλλο- παιχνίδι (100-100) και έστειλε το ματς και σε δεύτερη παράταση!

Εκεί ο Κέντρικ Πέρι.... ντύθηκε Παπαπέτρου και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ξεκινήσει με σερί 7-0 και να προηγηθεί με 107-100 δύο λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης! Παρόλα αυτά η Βίρτους και πάλι επέστρεψε στο ματς, δυναμώνοντας σημαντικά στην άμυνά της ενώ έδειξε και μεγάλη υπομονή στην επίθεση. Κατάφερε να μειώσει σε 109-108 ενώ είχε την ευκαιρία στα 18'' να προσπεράσει στο σκορ, αλλά το τρίποντο του Παγιόλα δεν βρήκε στόχο. Ο Σαντ-Ρος με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 110-108 στον Παναθηναϊκό αλλά ο Μάρκο Μπελινέλι με ένα απίθανο και πολύ δύσκολο τρίποντο στα 5'' έφερε μπροστά την ομάδα του με 111-110! Όμως και πάλι! Ο Ιωάννης Παπαπέτρου «χτύπησε» ξανά και με fade away σουτ χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 112-111.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90 (κ.δ.), 100-100 (α' παρ.), 112-111 (β' παρ.)