Η Γαλλία έχει πάρει τον αέρα των NBAers!

evan

Όπως φαίνεται η Ιαπωνία και δη η Σαϊτάμα δεν... ταιριάζει στους Αμερικανούς καθώς μετά την ήττα από την Ελλάδα το 2006, γνώρισαν μία ακόμα, αυτή τη φορά στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων από την Γαλλία με 83-76. Φοβερός Φουρνιέ με 28 πόντους!

Λένε ότι «σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση» και ταιριάζει απόλυτα στην Team USA!

Τόσο όσον αφορά τις επιδόσεις της στο παρκέ της Σαϊτάμα, όσο και όταν αντιμετωπίζει την εθνική Γαλλίας. Εκτός του ότι στην πρώτη της επιστροφή στην Ιαπωνία γνώρισε την ήττα στο ίδιο γήπεδο που είχε υποκλιθεί στην παρέα της Εθνικής Ελλάδας πριν από 15 χρόνια, είδε και πάλι τους «τρικολόρ» να της... δίνει ένα καλό μάθημα.

Όπως το 2019 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, έτσι και φέτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, η Γαλλία έκανε το «back to back» απέναντι στους Αμερικανούς ΝΒΑers κερδίζοντας με 83-76. Και αυτό χάρη στον... δικό της NBAer καθώς ο Εβάν Φουρνιέ ήταν ασταμάτητος στο ματς. Τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 28 πόντους με 7/10 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/3 βολές και 4 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ρούντι Γκομπέρ πρόσθεσε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιος» ήταν και ο Νάντο Ντε Κολό με 13 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Θετική ήταν και η παρουσία του νέου σέντερ του Ολυμπιακού Μουσταφά Φαλ (7π., 4ριμπ.) στα 11 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε από τον Βενσάν Κολέ. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο τρίλεπτο και στο φοβερό σερί 14-0 των Γαλλών με το οποίο έγιναν τα αφεντικά του αγώνα.

Η Αμερική απογοήτευσε με τις βιαστικές και επιπόλαιες επιλογές της, αν και ο Τζρου Χόλιντεϊ προσπάθησε να... αποφύγει την ήττα όντας ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του (18π., 7ριμπ., 4ασ.)

Το ματς

Οι ΗΠΑ προσπάθησαν στο ξεκίνημα του αγώνα να εκμεταλλευτούν τα αθλητικά τους προσόντα σε άμυνα και επίθεση, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Κέβιν Ντουράντ. Μετά το αρχικό 9-8 της Γαλλίας, η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς πραγματοποίησε επιμέρους 14-4 και προηγήθηκε με 22-13 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Ένα διάστημα όπου οι «τρικολόρ» σούταραν με 4/13 εντός παιδιάς, ενώ οι Αμερικανοί είχαν 8/13 δίποντα. Παρόλα αυτά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γαλλία μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς (22-19) με τον Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού να έχει ιδιαίτερα θετική παρουσία στο παρκέ.

Όμως και πάλι η Team USA ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και αυτό χάρη στον Ντέιμιαν Λίλαρντ, ο οποίος άρχισε να ευστοχεί έξω από τα 6.75 μέτρα δίνοντας εκ νέου αέρα οκτώ πόντων (29-21 και 33-25) στην ομάδα του. Παρά τις προσπάθειες των Φουρνιέ και Γκομπέρ, οι Αμερικανοί με την πρώτη ευκαιρία προσπαθούσαν να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο κρατώντας την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (33-42 στο 18'). Ο Αντεμπάγιο (10π., 4ριμπ.) συμπλήρωνε ιδανικά τον Λίλαρντ (9π., 3/6τρ.) στην επίθεση και κάπως έτσι έφτασαν οι ΗΠΑ στο +10 (35-45). Στο πρώτο μισό του ματς η Αμερική είχε 11/21 δίποντα και 6/16 τρίποντα, ενώ η Γαλλία 14/21 δίποντα και μόλις 1/11 τρίποντα!

Βέβαια η εν λόγω αστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα έμεινε στα... αποδυτήρια για τους «τρικολόρ» καθώς ο Εβάν Φουρνιέ πήρε την κατάσταση στα χέρια του! Με 10 πόντους στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου βοήθησε τη Γαλλία να πλησιάσει στο ματς (47-49 στο 25') και να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 52-52 στο 26'. Και να 'ταν μόνο αυτό; Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα έφτασε στο σημείο να προσπεράσει στο σκορ (56-54) δύο λεπτά αργότερα και να φτάσει στο +6 (62-56) με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 25-11 για τη Γαλλία η οποία είχε 5/8 τρίποντα!

Όμως λογάριαζε χωρίς τον Τζρου Χολιντεϊ. Με τον αέρα του πρωταθλητή ΝΒΑ, ο Αμερικανός πλέι μέικερ (18π., 7ριμπ., 4ασ.) έμελλε να γίνει o... game changer και να μετατρέψει το ματς σε one man show! Μέσα σε πέντε λεπτά σημείωσε 12 από τους 13 πόντους της ομάδας του με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να δώσει προβάδισμα στην Αμερική. Όμως, και παρά το γεγονός ότι η Αμερική είχε πάρει το μομέντουμ έχοντας προηγηθεί με 74-67 στο 37', στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Εβάν Φουρνιέ να... παίρνει φωτιά η Γαλλία πραγματοποίησε σερί 14-0 και προηγήθηκε με 81-74 δίνοντας τη χαριστική βολή στην Team USA, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττας σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 17 χρόνια και δη το 2004 στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76