H ποιότητα έστειλε τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό

5295678 1

«Φορτσάροντας» στο τρίτο δεκάλεπτο (26-10), ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου με 88-62 στα προημιτελικά του Κυπέλλου και πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό της Πέμπτης (6/5) όπου περιμένει το Λαύριο.

Όπως φάνηκε ήταν θέμα χρόνου και... διαφοράς ποιότητας.

Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε στον προημιτελικό με το Περιστέρι, το οποίο παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο (46-40). Στη συνέχεια οι «πράσινοι» άρχισαν να... σφίγγουν τα λουριά στην άμυνα, να «πατάνε» γκάζι στην επίθεση και να μετατρέπουν το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο δίνοντας διαδικαστικό ρόλο στην υπόθεση της πρόκρισης στον ημιτελικό της Πέμπτης (6/5). Εκεί όπου περιμένει εδώ και καιρό το Λαύριο μετά τη δική του πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ τον περασμένο Φεβρουάριο.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μόλις 10 πόντους με αποτέλεσμα το +4 του 21' (46-42) να γίνει +22 (72-50) με τη λήξη της περιόδου. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» κυριάρχησαν και εκμηδένισαν τις όποιες, κρυφές, ελπίδες μπορεί να είχαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Όντεντ Κάτας χρησιμοποίησε τους 11 από τους 12 παίκτες (μόνο ο Όγκουστ δεν αγωνίστηκε), είδε πέντε από αυτούς να είναι διψήφιοι (Παπαγιάννης 12, Χεζόνια 11, Ουάιτ 10, Μήτογλου 15, Μπέντιλ 11) και σε γενικές γραμμές την ομάδα να βγάζει την ποιότητά της και να μην... ανησυχεί όσον αφορά τη πρόκριση στον ημιτελικό.

Ιδιαίτερα «χλωμό» και «νευρικό» ήταν το ξεκίνημα του προημιτελικού στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Υπήρχαν εκατέρωθεν δυνατές μονομαχίες, σκληρές άμυνες, ενώ ήταν ξεκάθαρη η πρόθεση του Περιστερίου να «φρενάρει» τον ρυθμό των παικτών του 'Οντεντ Κάτας και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε καθώς είχε «χαλάσει» την «πράσινη» επίθεση, ενώ την ίδια ωρα κατάφερε να βρει λύσεις με τους ΜακΛιν και Κρόκετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-11 στο 5' και παρά το γεγονός ότι είχε βρει το momentum, οι φιλοξενούμενοι δεν τον άφησαν να «ανοίξει» το σκορ (15-14 στο 6' και 18-17 στο 8') μέχρι το buzzer beater τρίποντο του Ουάιτ (7π., στο α' δεκάλεπτο) με τη λήξη της πρώτης περιόδου (23-19).

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό το τρίποντο ήταν κομβικό όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα και το πόσο επηρέασε ψυχολογικά τις δύο ομάδες. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τρίλεπτο της β' περιόδου, το «τριφύλλι» πραγματοποίησε σερί 9-0 και πήρε «διψήφια» διαφορά (32-19) στο σκορ. Ουσιαστικά το σερί ήταν στο 12-0 αν συνυπολογιστεί και το τελευταίο καλάθι του Ουάιτ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Παρόλα αυτά το Περιστέρι αντέδρασε και «απάντησε» με επιμέρους 9-2 μειώνοντας σε 34-28. Ήταν ένα διάστημα όπου οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι τα πάντα είχαν τελειώσει. Και αυτό φάνηκε από τα βιαστικά και επιπόλαια λάθη που έκαναν. Αν και έστειλαν εκ νέου τη διαφορά στο +13 (43-30) χάρη στους Μήτογλου (10π., 4/5 δίπ., 2/2β.) στο α' μέρος και Παπαγιάννη (7π., 3/4δίπ., 1/1β., 3ριμπ., 2ταπ. στο α' μέρος), οι προσωπικές ενέργειες του ΜακΛιν (13π., 2/4δίπ., 3/5τρ. στο α' μέρος) έγραψαν» το 43-35 δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο «έκλεισε» με τρίποντο του Αμερικανού στην εκπνοή (46-40).

Στο πρώτο μισό του αγώνα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε καλά ποσοστά (9/15δίπ., 6/11τρ., 10/13β.) ωστόσο πλήρωσε τα εννέα λάθη τα οποία «έδωσαν» εύκολους πόντους στο Περιστέρι στο transition. Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους είχαν καλά ποσοστά εντός παιδιάς (9/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/10 βολές) ενώ από τη στιγμή που δεν άφησαν τους «πράσινους» να ανοίξουν την διαφορά κατάφεραν να μείνουν στο ματς και να το... πιστέψουν περισσότερο.

Με την έναρξη της γ' περιόδου οι Περιστεριώτες μείωσαν στις δύο κατοχές (46-42) αλλά με ένα επιμέρους 8-0 του Παναθηναϊκού η διαφορά πήγε και πάλι στο +12 (54-42 στο 23'). Δύο τρίποντα από Μακ και Μπέντιλ και ένα καλαθι του Μήτογλου την έστειλαν για πρώτη φορά στους 19 πόντους (65-46) με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» οι γηπεδούχοι με την υπόθεση της νίκης και να... απαλλαχθούν από το (ελεγχόμενο) άγχος του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα ένα buzzer beater τρίποντο του Χεζόνια με τη λήξη του δεκαλέπτου εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ και στο +22 (72-50).

Φυσικά η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε... τυπική διαδικασία. Μετά και το +25 (75-50 στο 31') ο Παναθηναϊκός «κατέβασε» ταχύτητα και ο Όντεντ Κάτας άρχισε να κάνει διαχείριση του ρόστερ. Και αυτό διότι ακολουθεί σε διάστημα 48 ωρών ο ημιτελικός του Κυπέλλου κόντρα στο Λαύριο ο οποίος θα κρίνει και το εισιτήριο για την είσοδο στον μεγάλο τελικό όπου περιμένει εδώ και καιρό ο Προμηθέας Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62