Με την αύρα του Γιαννάκη, ο Ιωνικός στα πλέι οφ

ionikos kolossos

Η τελευταία αγωνιστική επιφύλλαξε το θρίλερ στον αγώνα που έκρινε την 8η θέση και τα «ζευγάρια» των πλέι οφ είναι: Παναθηναϊκός – Ιωνικός, Λαύριο – Κολοσσός, Προμηθέας – Περιστέρι, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ και οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν 11 και 12 Μαΐου (η πρόκριση είναι στις δύο νίκες).

Στη Νίκαια, ο Ιωνικός, παρουσία του Παναγιώτη Γιαννάκη που βραβεύτηκε από την ομάδα που τον ανέδειξε για την είσοδό του στο «Hall of Fame», λύγισε στην παράταση τον Κολοσσό (86-85).

Οι Ροδίτες που ανέτρεψαν μία διαφορά 11 πόντων ισιοφάρισε στο τέλος της κανονικής περιόδο με τρεις βολές τους Άρτιτς. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο στα 50 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης έδωσε το προβάδισμα (82-85). Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε με δύο βολές στα 44’’ (84-85) και ο Πριτζέτ στα τέσσερα δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στον Ιωνικό (86-85).

Το Περιστέρι νίκησε τον Άρη (82-65), που διεκδικούσε την είσοδό του στην οκτάδα και ο αγώνας αυτός ήταν και ο τελευταίος στην καριέρα του Βλαντιμιρ Ντραγίσεβιτς.

Το Λαύριο Megabolt ολοκλήρωσε την πιο επιτυχημένη κανονική περιόδο της ιστορίας του, που συνοδεύτηκε από την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, με εντός έδρας νίκη επί της ανταγωνιστικής μέχρι τό τέλος, Λάρισας (81-75)

Ενα επιμέρους 9-2 του Προμηθέα στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της αναμέτρησης στο Ιβανώφειο έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Πάτρας με 90-85 και άφησε εκτός πλέι οφ τον Ηρακλή. Οι Θεσσαλονικείς ολοκληρώνουν την κανονική περίοδο στη 10η θέση ενώ ο Προμηθέας ως τρίτος στην κανονική περίοδο συνεχίζει στα πλέι οφ όπου και θα αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο το Περιστέρι.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε εύκολα από το Αγρίνιο, απέναντι στο Μεσολόγγι (84-69) που είχε ήδη υποβιβαστεί. Η πέμπτη θέση είναι επιτυχία για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ο οποίος μεταμόρφωσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης.