H AEK αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά

322211

Η ΑΕΚ (3-3) έκανε την ανατροπή, επικράτησε της Νίζνι Νόβγκοροντ (4-2) και αποχώρησε από το φετινό BCL με μία νίκη και πολλά ερωτηματικά.

Μένει ένα πελώριο αν. Και ένα γαμώτο. Είναι βέβαια. Η πορεία της ΑΕΚ στο φετινό BCL κόπηκε απότομα. Από τη δική της ατυχία. Και τα δικά της λάθη. Το ματς απέναντι στην αδιάφορη Νίζνι ήρθε να θυμήσει όλη τη σεζόν. Την ΑΕΚ που... χάνεται στα ματς της. Και την ΑΕΚ που παλεύει να επιστρέψει. Και το πετυχαίνει.

Σύμφωνοι, η Νίζνι αγωνίστηκε με απουσίες και χωρίς κίνητρο. Αυτό δεν αφαιρεί τίποτα από το σθένος που έδειξε η – απογοητευμένη για τρία δεκάλεπτα – ΑΕΚ. Κορυφαίος του παρκέ ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες, ακολούθησαν οι Μέικον και Λάνγκφορντ (του 4ου δεκάλεπτου)

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ακόμη ένα ματς με... φόρα. Και μετά «ξεφούσκωσε». Το εντυπωσιακό 11-2 και μετά 13-4 στα πρώτα λεπτά του αγώνα απέναντι στη Νίζνι (η οποία δεν υπολόγιζε στους ΚομόλοφΒοροντσέβιτς, ενώ ο Σέπαρντ ήταν στον πάγκο), έγινε γρήγορα γρήγορα 13-12 με ένα σερί των Ρώσων 8-0.

Η Νίζνι προσπέρασε στο σκορ με το τρίποντο του Σέπαρντ, 20-18, με την ΑΕΚ να απαντάει με δύο απανωτά τρίποντα του – διστακτικού στην επίθεση και χθες – Μέικον (29-26).

Από το 30-30, έγιναν δύο μίνι σερί 4-0. Το πρώτο για τη Νίζνι για το 30-34 και το δεύτερο για την ΑΕΚ για την ισοπαλία μετά από 20 λεπτά (34-34).

Το παράδοξο για την ΑΕΚ ήταν πως μέτρησε 6 ασίστ, 6 λάθη και 6 κλεψίματα και μολονότι πήρε 4 επιθετικά ριμπάουντ, δεν καρπώθηκε κανέναν πόντο! Είχε και 45% στα τρίποντα (5/11) και παρ' όλα αυτά ήταν στην ισοπαλία!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έκανε τρία λάθη, η Νίζνι ένα σερί 9-0 και βρέθηκε στο 43-34. Και λίγο αργότερα στο 50-41, βρίσκοντας εύκολο τον δρόμο προς το καλάθι των «κιτρινόμαυρων».

Η ΑΕΚ επιχείρησε να αντιδράσει με πέντε σερί πόντους του Μόουζες, αλλά όσο η άμυνα επέτρεπε τους εύκολους πόντους, η Νίζνι δεν θα μπορούσε να πει «όχι». Έφτασε τη διαφορά στους 11 στο 28' (57-46) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (59-50).

Με τον Σέπαρντ να έχει πάρει... φωτιά, με 19 πόντους και 8/12 σουτ (3/3 τρίποντα).

Η ΑΕΚ απέμεινε μόνο με τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες να σκοράρει σταθερά και να παρακολουθεί στην άμυνα. Όταν μπήκε στο παιχνίδι ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος ξεκίνησε με 1/10 σουτ και συνέχισε με 5/7, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ματς.

Το τρίποντο του Νίκου Ζήση, 2.29 πριν το τέλος, την έφερε στο καλάθι (72-70) κα ο Μέικον ισοφάρισε το ματς. Ένα τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ που έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, έφερε την ΑΕΚ στο +3 (75-72), ενώ στο ρολόι απέμεναν 28.2 δεύτερα.

Το φινάλε του ματς κρίθηκε στις βολές. Η ΑΕΚ δεν αστόχησε (Μέικον, Ματσιούλις), το ίδιο και η Νίζνι (Μπαμπούριν, Σέπαρντ) και το ροζ φύλλο κατέληξε σε «κιτρινόμαυρα» χέρια. Μαζί με ένα πελώριο ΑΝ....

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78.