Απόδραση του ΠΑΟΚ από τη Λάρισα!

190601

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ (7-7) επικράτησε της Λάρισας (4-11) με σκορ 88-91 (78-78 κ.α.), έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς του.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη χρειάστηκε την παράταση για να περάσει νικηφόρα  από την έδρα της Λάρισας που στηρίχθηκε στο μακρινό σουτ και τη μεγάλη εμφάνιση του Τζέρι Σμιθ. Ο ΠΑΟΚ έκανε τη δική του αντεπίθεση στα τελευταία δυο λεπτά της παράτασης, ανέτρεψε το εις βάρος του 86-80 και πανηγύρισε το σπουδαίο «διπλό».

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Λάρισα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης, εκεί όπου ο Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο για το 14-7 στο 4:33. Οι Θεσσαλοί βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Σμιθ σκόραρε για το 24-14 κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 26-14, έχοντας 5/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε αυτό το διάστημα, με τον Μπράντον Ρας να σκοράρει 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και μείωσε σε 38-35 με 2/2 βολές του Κάρτερ. Παρ’ όλα αυτά, η Λάρισα άντεξε στην πίεση των «ασπρόμαυρων» και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-38, σουτάροντας 10/19 τρίποντα (52%), μαζεύοντας 17 ριμπάουντ αντί 11 του ΠΑΟΚ που στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο των Κάρτερ (8π.), Τέρνερ (7π.). Μάλιστα η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 6-0 για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που πήρε κεφάλι στο σκορ με 43-44 (21:07)!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Στη συνέχεια ο Λοβ ανέβασε την απόδοσή του για τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε δυο φορές με +4 (63-67 στο 33:19 & 67-71 στο 36:29). Ο Θωμάς Κώττας με γκολ-φάουλ έκανε το 72-73 ενώ ο Κονατέ τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι της Λάρισας για το 72-75 έπειτα από την 10η ασίστ του Γκρίφιν! Ακολούθως ο Σμιθ πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο για το 75-75, ο Μπιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 75-78 και ο Σμιθ σκόραρε ξανά για τρίποντο από την κορυφή για το 78-78 στα 26’’! Ο Λοβ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ όμως αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Λάρισα προηγήθηκε με +5 (84-79) με τις βολές του Μπράουν. Ο Σμιθ σκόραρε για το 86-80 κι εν συνεχεία ο Γκρίφιν πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 86-85 στο 1:14 για το τέλος! Μάλιστα ο Τέρνερ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο», κάνοντας το 86-87 στα 43.2’’ για τον ΠΑΟΚ που έκανε τη δική του αντεπίθεση! Ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο στα 26’’ φωνάζοντας για φάουλ στο μαρκάρισμα του Γκρίφιν, ο οποίος έκανε το 86-89 με 2/2 βολές στα 17.8’’. Ο Σμιθ με 2/2 βολές έκανε το 88-89, οι Θεσσαλοί έκαναν γρήγορο φάουλ στον Λοβ που διαμόρφωσε το 88-91 κι εν συνεχεία έκλεψε την μπάλα από τον Παπαδάκη, κλειδώνοντας τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 κ.α., 88-91 παρ.