Το τελευταίο δεκάλεπτο που έκρινε το ματς στο Βερολίνο

1231399665 1

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο Βερολίνο και αυτό εξαιτίας του κακού διαστήματος των «πρασίνων» στην τελευταία περίοδο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε τα σκαμπανεβάσματά του στην «Mercedes Benz Arena», μπορεί -πάντα στο μέτρο του δυνατού και των ειδικών συνθηκών- να είχε φέρει το ματς στα μέτρα του, αλλά όταν άδειασε η βενζίνη από το ντεπόζιτο των ταλαιπωρημένων παικτών, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά των Γερμανών.

Μια ματιά στους αριθμούς της 3ης περιόδου εν συγκρίσει με αυτούς των 30 προηγούμενων λεπτών, φτάνει και περισσεύει για να καταλάβει κάποιος τους λόγους για τους οποίους έχασαν οι «πράσινοι» στο Βερολίνο ή αν προτιμάτε, δεν μπόρεσαν να νικήσουν. Η Άλμπα ήταν πριν από το τζάμπολ του αγώνα η 2η ομάδα της EuroLeague όσον αφορά τα εύστοχα τρίποντα με 10,1 σε κάθε ματς.

Μέχρι το 30' η ομάδα του Ρενέσες όχι μόνο είχε περιοριστεί σε έξι τρίποντα, αλλά ήταν και απογοητευτικό το ποσοστό καθώς είχε βρεθεί στο 24% με 6/25. Τίεμαν και Σίβα ήταν εκείνοι που έσπευσαν να αλλάξουν το σκηνικό στο ματς και να βοηθήσουν την Άλμπα να βρεθεί στους μέσους όρους στο τέλος του ματς με 11/36 τρίποντα (30,6%) έχοντας στην τελευταία περίοδο 45,4% με 5/11!

Και φυσικά δεν ήταν αυτό καθώς ο Παναθηναϊκός είχε αφήσει στην άκρη τα 5/8 τρίποντα της 3ης περιόδου (62,5%) με τα οποία μπόρεσε να κρατηθεί στο παιχνίδι έχοντας προηγηθεί μόλις 1/9 τρίποντα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Όμως η αστοχία επέστρεψε στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να γίνει ακόμη πιο εύκολο το έργο της Άλμπα. Η μεγάλη διαφορά του τελευταίου δεκαλέπτου αποτυπώθηκε περισσότερο στο PIR καταδεικνύοντας την διαφορά των δύο ομάδων.

Μέχρι το 30' όπου ο Παναθηναϊκος είχε το προβάδισμα με 53-50, το «τριφύλλι» μετρούσε 62 μονάδες στο Performance Index Rating έναντι μόλις 47 της Άλμπα. Πως τελείωσαν οι δύο ομάδες το ματς; Οι μεν «πράσινοι» στις 71 μονάδες, οι δε γηπεδούχοι στις 73 μονάδες! Δηλαδή διαφορά 17 μονάδων σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο. Μόνο και μόνο από αυτό, εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι τα πράγματα δεν πήγα και... τόσο καλά για τον Παναθηναϊκό σ' εκείνο το διάστημα.

Επίσης, στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κάτας είχε 4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 5 λάθη, τα οποία έδωσαν πόντους στους γηπεδούχους. Αντίστοιχα στο ίδιο διάστημα η Άλμπα μέτρησε 3/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 6-1 ριμπάουντ, 7 ασίστ (!), 1 κλέψιμο και 3 λάθη.