Άγγιξε την ανατροπή, έμεινε με το «κρίμα» ο Ολυμπιακός

oly cska

Ο Ολυμπιακός (11-15) βρέθηκε να χάνει με 26-51 (23') από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (17-8), προσπέρασε στο σκορ, αλλά ο Τζέιμς με 2/3 βολές 2'' πριν τη λήξη χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (74-75).

Τρομερό ματς στο ΣΕΦ με εντελώς... αναπάντεχη εξέλιξη. Η ΤΣΣΚΑ έπαιζε μόνη της για περίπου 25 λεπτά και έφτασε μέχρι το +25 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περίοδου. Μέχρι τότε, δεν υπήρχε καμία πιθανότητα ανατροπής, όμως ο ΜακΚίσικ είχε διαφορετική άποψη. Ο Αμερικανός έκανε σπουδαία προσπάθεια (24 πόντοι) και αποτέλεσε την... σπίθα για τους συμπαίκτες του, που ξύπνησαν, έπαιξαν εξαιρετικά και έφτασαν μία ανάσα από την μεγάλη ανατροπή.

Στο τέλος όμως μίλησε ο Μάικ Τζέιμς, που είχε καθοριστικούς πόντους (15π. - 6 ασ.), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης δεν σούταρε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκε για το σουτ της νίκης.Τελικά η ΤΣΣΚΑ κέρδισε με 75-74 και ανέβηκε στο 17-8, ενώ ο Ολυμπιακός, παρά την προσπάθεια, έπεσε στο 11-14. Αυτή ήταν μάλιστα η 6η σερί ήττα του, που, προφανώς, τον απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από την οκτάδα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κάκιστα ποιοτικά, με χαμηλό ρυθμό και βιαστικά plays. Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ ήταν πάντως ανώτεροι και κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ μέχρι το 6'. Οι Πειραιώτες έκαναν μαζεμένα λάθη στην αρχή, οι Ρώσοι βρήκαν ρυθμό και μέσω του εξαιρετικού Βόιγκντμαν ανέβασαν από νωρίς την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (9-19, 8'). Ο Ολυμπιακός ήταν... αλλού και η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 15 πόντους (9-24), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (12-24), αφού μεσολάβησαν οι τρεις εύστοχες βολές του Σλούκα. Όσο για την στατιστική; Τα τέσσερα λάθη και τα 3/15 σουτ τα λένε όλα...

Ίδιο το μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε την πεντάδα του, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι και αυτό φάνηκε στο νέο +15 των φιλοξενούμενων (19-34, 15'). Ο - rookie - Λούντμπεργκ βρήκε χώρο για δράση και οι Ρώσοι προηγήθηκαν λίγο αργότερα με 39-21 (17'), ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (26-44). Εξαιρετικό εικοσάλεπο για την «Αρκούδα», που είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κυριαρχία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ στο +23 (26-49) και, λίγο αργότερα, στο +25 (26-51, 23'). Ήταν προφανές πως οι Ρώσοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ σε αυτό το χρονικό σημείο, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε «σφυγμό» μέσα από το τρομερό ξέσπασμα του ΜακΚίσικ, που κατέγραψε 12 σερί πόντους (38-53, 24'). Οι Πειραιώτες πλησίασαν (41-54, 26') και στην συνέχεια μείωσαν στους 10 (45-55, 28'), αφού η ΤΣΣΚΑ άφησε το πόδι από το γκάζι, παρουσιάζοντας και κάποια θέματα στο αμυντικό κομμάτι. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο -10 (49-59), αλλά με σαφώς καλύτερο μομέντουμ σε σχέση με την ανάπαυλα.

Η έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου συνοδεύτηκε με σερί 6-0 από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ, που έδειξε ξανά παλμό και διάθεση να κυριαρχήσει. Ο ΜακΚίσικ είχε πάντως απαντήσεις και η διαφορά κατέβηκε μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο επίπεδο (57-65, 34'), ενώ το σερί έφτασε μέχρι το 15-0. Αποτέλεσμα; Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (64-65, 36') και πλέον είχαμε... θρίλερ στο ΣΕΦ. Ο Βεζένκοφ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (69-68), ο Ζαν Σαρλ επανέλαβε κάτι αντίστοιχο λίγο αργότερα (72-71) και όλα κατέληξαν στην τελευταία φάση: Αφού ο Τζέιμς ευστόχησε σε 2/3 βολές (74-75), η μπάλα ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού, όμως ο Πρίντεζης αστόχησε στο (δύσκολο) σουτ της νίκης και οι Ρώσοι έφυγαν με το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75