Πέρασε από τη Μόσχα η Φενέρ, «διπλό» η Άλμπα στη Βιτόρια!

fener 3

Η Φενέρμπαχτσε μοιάζει ασταμάτητη καθώς επικράτησε (83-89) και στη Μόσχα επί της ΤΣΚΚΑ – στην έκτη διαδοχική νίκη της – με πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι.

Ο Τσέχος σέντερ έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του κι έβαλε φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του στη νίκη της Φενέρ με τους τέσσερις πόντους αλλά και την τάπα στον Μάικ Τζέιμς στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Καταπληκτικό παιχνίδι και από τον Νάντο Ντε Κολό, ενώ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Τζέιμς φόρεσε του μανδύα του μοιραίου παίκτη.

Τα πρώτα λεπτά μάλλον λειτούργησαν παραπλανητικά ως προς την εικόνα που θα είχε το παιχνίδι καθώς η ΤΣΣΚΑ είχε εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκε με 16-6 (6:30) και γενικώς είχε ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σε αυτό το διάστημα στηρίχθηκε κυρίως στους Τζέιμς, Σενγκέλια και στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 21-15.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο. Ο Τζάρελ Έντι έδωσε το μακρινό σουτ, Βέσελι και Ντε Κολό επίσης είχαν ηγετικό ρόλο στην επιθετική λειτουργία της Φενέρμπαχτσε καθώς σκόραραν αλλά και δημιουργούσαν για τους συμπαίκτες τους και η τουρκική ομάδα μετά το 29-20 (μετά τη συμπλήρωσε τεσσάρων λεπτών) άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με ανοιχτούς λογαριασμούς (38-38).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο επιθετικό ρυθμό, σημείωσαν 16 πόντους (σχεδόν) με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (50-54), πατώντας πάνω στην ευστοχία τους στο μακρινό σουτ (6/10) και αξιοποιώντας τα λάθη (σ. σ. 9) της ΤΣΣΚΑ. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν όλα τα λεφτά στην επιθετική λειτουργία της ρωσικής ομάδας καθώς δεν ήταν μόνο οι πόντοι που έδωσε ή τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, όσο οι χώροι που δημιούργησε για το +2 (61-59) της ομάδας του, 140’’ πριν το τέλος της περιόδου. Αυτή έκλεισε με σκορ 66-63.

Σε προσωπική μονομαχία μεταξύ Στρέλνιεκς-Μπράουν εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (73-68, 33:30). Η ΤΣΣΚΑ επένδυσε στο μακρινό σουτ με σκοπό την αύξηση της διαφοράς, δεν το βρήκε με τους Χάκετ-Χίλιαρντ και η Φενέρμπαχτσε  (βασιζόμενη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση) με επιμέρους σκορ 2-10 προηγήθηκε με 75-78 (36:30). Οι γηπεδούχοι επένδυσαν στον Μάικ Τζέιμς (μέχρι εκείνο το σημείο είχε 4/13 σουτ και μόλις δύο ασίστ). Με 3/6 βολές σε διάστημα 30’’, η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε (78-78) αλλά η Φενέρμπαχτσε έδειξε προσωπικότητα, έβγαλε άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι προηγήθηκε με 80-84, 56’’ πριν το τέλος. Ο Τσέχος σταμάτησε τον Μάικ Τζέιμς στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Γκούντουριτς έδωσε τη χαριστική βολή (80-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-38, 66-63, 83-89

Μπασκόνια - Άλμπα Βερολίνου 77-84: Απόδραση από τη Χώρα των Βάσκων!

Η Άλμπα Βερολίνου (8-13) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια (9-12), επικρατώντας με σκορ 77-84.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας ανέβασε την απόδοσή της στο β' ημίχρονο και πανηγύρισε σπουδαία νίκη στη Βιτόρια επί της Μπασκόνια, ανεβαίνοντας στο 8-13 στην κατάταξη.

Ο Τζέισον Γκρέιντζερ κουβάλησε επιθετικά την Άλμπα Βερολίνου στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου οι πρωταθλητές Γερμανίας προηγήθηκαν με 2-9 με το καλάθι του Ουρουγουανού γκαρντ. Οι Βάσκοι πίεσαν και πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με το τρίποντο του Ακίλε Πολονάρα (14-13, 6:11) όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 18-21 με το τρίποντο του Μάρκους Έρικσον at the buzzer. Ακολούθως η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με +8 με τον Πίτερς (48-40, 18:51) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50-46.

Η Άλμπα Βερολίνου αντέδρασε άμεσα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της Μπασκόνια και ο Τίμαν ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 54-63 στο 25:29! Μάλιστα η ομάδα του Ρενέσες προηγήθηκε με 58-65 στο 30', κάνοντας επιμέρους σκορ 11-21 στο τρίτο δεκάλεπτο. Εν συνεχεία ο Έρικσον ευστόχησε για το 69-77 στο 36' ενώ ο Λο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 74-82 στο 1:13 για το φινάλε! Ο Βιλντόζα ευστόχησε από την κορυφή για το 77-82 ενώ το λάθος του Λο που έχασε την μπάλα κράτησε... όρθια την Μπασκόνια στα 27". Παρ' όλα αυτά, ο Βιλντόζα αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Λο «κλείδωσε» το διπλό των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 58-61, 77-84.

Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα 60-72: Θέμα άμυνας και ποιότητας

,Η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Στην επιστροφή των Τζόρνταν Λόιντ και Νίκολα Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα (15-6) επικράτησε περισσότερο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (7-14). Πάτησαν κορυφή οι Καταλανοί!

Η νύχτα των μεγάλων επιστροφών! Η Μπαρτσελόνα...εμφάνισε τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος αγωνίστηκε με τη φανέλα των Καταλανών μετά από ένα μήνα! Αλλά και τον Μπράντον Ντέιβις. Και ο Αστέρας... ανταπέδωσε με την παρουσία του Τζόρνταν Λόιντ, που ταλαιπωρήθηκε από τον κορονοϊό.

Τελικά δεν ήταν θέμα επιστροφών. Αλλά ποιότητας. Και η Μπαρτσελόνα ξεχειλίζει απ' αυτήν.

Πήρε προβάδισμα από την αρχή, άντεξε στην απόπειρα επιστροφής του Αστέρα και στο φινάλε κατέγραψε μία άνετη νίκη. Όσο και πολύτιμη, αφού σε συνδυασμό με την ήττα της ΤΣΣΚΑ από τη Φενέρ, έφερε την ισπανική ομάδα στην κορυφή.

Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε από νωρίς στο σκορ. Προηγήθηκε με 4-0, 11-3 και 20-8! Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (21-11).

Οι Σέρβοι πίεσαν, και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημίχρονου (35-31). Η... κλασική «κοιλιά» που κάνει η Μπαρτσελόνα στις αναμετρήσεις της.

Μόνο που το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία διαφορετική ιστορία. Η Μπαρτσελόνα κατάλαβε ότι τα τρίποντα μόνο ζημιά της κάνουν (2/18) και πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι.

Και διέλυσε τον Αστέρα, ο οποίος είδε τον Λόιντ στην επιστροφή του να είναι επηρεασμένος (4/11 σουτ, 0/.5 τριπ.). Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (66-45 στο 33'), δείγμα της άμυνας που έπαιξαν οι Καταλανοί και τους βοήθησε να ξεπεράσουν το μέτριο παιχνίδι τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72.