Πρόκριση της ΑΕΚ στους «16» του BCL!

214937

Με κορυφαίους τους Λάνγκφορντ (32 πόντοι) και Μορέιρα (21 πόντοι), η ελλιπέστατη ΑΕΚ επικράτησε 95-90 της Τσμόκι Μινσκ στη Λευκορωσία και εξασφάλισε με σχετική άνεση την παρουσία της στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Έτσι, η ομάδα του Παπαθεοδώρου έφτασε στο 4-2 και τερμάτισε 2η στο γκρουπ, πίσω από τη Χάποελ Χολόν. Μοναδικό ψεγάδι για την Ένωση η… χαλάρωση στην άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο, όταν και δέχθηκε 35 πόντους από τους Λευκορώσους!

Το ματς
Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Λάνγκφορντ στον πάγκο και ένα αρκετά ψηλό σχήμα, ωστόσο ήταν αρκετά νευρική στα πρώτα λεπτά (8-7 στο 4’). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους κάτω από τις ρακέτες: με μπροστάρη τον Μορέιρα, έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με +7 (8-15 στο 8’).

Από την άλλη, η Τσμόκι έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια και δεν επέτρεψε στην Ένωση να απομακρυνθεί. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν μικρό προβάδισμα (16-20).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου εμφανίστηκαν… μουδιασμένοι και ζορίζονταν επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, ο Λόουρι πήρε μπρος και εκτέλεσε με όλους τους τρόπους, για να φέρει την ομάδα του στο +1 (29-28 στο 15’).

Σε εκείνο το σημείο πήρε τ’ όπλο του ο Λάνγκφορντ, που οδήγησε την ΑΕΚ σε σερί 9-0, με το οποίο ανέτρεψε το μομέντουμ του αγώνα (29-37 στο 17’). Η Ένωση απέκτησε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (30-40), ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου (33-40).

Με τον Λόουρι να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η Τσμόκι πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (43-44 στο 23’). Η εν λόγω εξέλιξη αφύπνισε τους «κιτρινόμαυρους», που έτρεξαν σερί 11-0 και εκτοξεύτηκαν στο +12 (43-55 στο 26’).

Με 2 διαδοχικά τρίποντα, οι Λευκορώσοι μείωσαν άμεσα (49-55), αλλά ήταν σπασμωδική αντίδραση. Η ποιότητα και η εμπειρία των παικτών του Παπαθεοδώρου, έφερε νέο σερί 10-0, που τους οδήγησε για πρώτη φορά στο +16 (49-65 στο 29’). Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει «αέρα» 12 πόντων (55-67).

Η 4η περίοδος αποδείχθηκε… διαδικαστική, από τη στιγμή που η Χάποελ Χολόν έφευγε με το διπλό από τη Γαλλία. Ο Λάνγκφορντ κράτησε την Ένωση πάλι (62-71 στο 33’), όμως οι γηπεδούχοι πήραν… φωτιά επιθετικά και έριξαν αμέσως τη διαφορά (75-77 στο 35’).

Στο τελευταίο 5λεπτο το ματς έγινε ντέρμπι, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, παρά τις πιέσεις των παικτών της Τσμόκι, που πλησίασαν στο -2 (88-90) με τρίποντο του Κλάιμπερν στα 27 δευτερόλεπτα. Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ κράτησε την ψυχραιμία της κι έφτασε στο τελικό 90-95.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.